| Sideckik1 a întrebat:

Ce sa faci sau cum ai putea face in asa fel tu ca baiat sa poti privi o fata in ochi si sa nu iti intorci capul cand ea se uita tot la tine. Nu stiu sa nu-ti fie rusine chiar daca ea se uita la tine tu in continuare sa o privesti in ochi. Sa nu te emotionezi. Aveti vreun raspuns?laughing

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Si eu evitam candva contactul vizual dar am realizat cat de penibil era asa ca am incetat...

In primul rand daca te "emotionezi" atunci la sigur esti un introvertit,o fire timida. Daca fata mai este si putin cute atunci este clar...

Cum sa nu-ti mai fie rusine?
Daca iti este rusine atunci inseamna ca esti nesigur. Atunci cand eviti contactul vizual inseamna ca te simti putin inferior *sau mai mult* Inseamna ca nu te consideri demn de a privi acea persoana in ochi.

Stiu ca pare absurd dar gandeste-te bine la asta.
S-ar putea sa nu-ti placa felul in care arati. S-ar putea s-o consideri pe ea mult mai draguta si mai desteapta decat tine deci te demoralizezi.

Ca sa poti pastra contactul vizual trebuie sa gandesti putin altfel.
Ceva gen "Ce frumoasa este x, arata aproape la fel de bine ca mine."

Sau "Ce inteligenta este x, aproape la fel de inteligenta ca mine."

Stiu ca par niste chestii arogante dar asa iti creste mult increderea in tine si chiar te ajuta.

Alt mod prin care ai putea pastra contactul vizual ar fi sa nu te gandesti la diferenta dintre baieti si fete.
Pe scurt... sa nu te uiti la ea ca la o fata ci asa ca la un baiat. Totusi, s-ar putea sa i se para ciudat si sa inceapa sa te evite.

Cel mai bine este sa fii tu insuti si sa-ti repeti ca esti numai bine asa cum esti!

Atata timp cat tu te placi si ai incredere in tine poti pastra si contactul vizual.

Probabil ca nu ai avut prietene de joaca atunci cand erai mai mic asa ca acum iti este greu sa te acomodezi.

Totusi, nu dispera! Este timp pentru toate!

Nu te ascunde! Toti suntem oameni...
Fetele nu mananca baietiwinking

Succes!

| Sideckik1 explică (pentru RainmakerX):

Sincer am o gramada de prietene le privesc rad cand le privesc cu o gramada de fete dar ea e diferita. Odata mai era o fata langa "ea" si cu fata de langa ea nu aveam nicio problema o priveam radeam dar cand vedeam ca "ea" se uita parca capul mi se intorcea singur fara sa vreau laughing mersi pentru sfatwinking

| RainmakerX a răspuns (pentru Sideckik1):

O placi, stiu partial cum e... laughing
O sa fie okay dupa ce va obisnuiti unul cu altul. Pana atunci incearca sa vorbesti mult cu ea *daca poti chiar si singuri*