| Madutzza98 a întrebat:

Ce se studiaza la stiinte ale naturii si ce poti devenii?

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Stiinte ale naturii este un profil ce tine de filiera reala, pe scurt se bazaza pe stiintele exacte: fizica, chimie, biologie, matematica.
La stiinte ale naturii la matematica faci M2 ( care e mai usoara ca M1 carese face la matematica-informatica). Eu una iti reocmand stiinte ale naturii pentru ca ai mai multe optiuni dupa terminarea liceului.
Ce iti mai pot spune despre acest profil e ca vei face : pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
Despre teze: se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.
Mult succes!

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

La stiinte sociale matreiile de baza sunt chimia, biologia, fizica dar faci si mate. Daca termini acest profil poti da la orice facultate, adica daca termini orice profil. Dar la profilul asta iti va fi usor sa dai la medicina, la o fac de chimie, fizica.
Este un profil foarte bun, dupa parerea mea este cel mai echilibrat profil!
Multa bafta!
*-*

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Stiinte ale naturii, scuza-ma!
*-*

| Musique a răspuns:

Se pune baza pe matematică, biologie, chimie și fizică.
De la profilul ăsta poți merge la orice facultate, însă cea mai favorabilă e medicina.
Baftă!

| Vokii a răspuns:

La stiintele naturii cel mai mult se bazeaza pe chimie, fizica, mate, biologie. Trebuie sa stii foarte bine deoarece vei da teza obligatoriu la romana, mate si la alegere 2 teze din chimie, fizica si biologie.
Ai putea deveni farmacista, doctor, etc. Acum depinde si la ce facultate vei da.

| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
Pai depinde ce liceu si de clasa.
Oricum faci multa biologie, fizica, chimie, matematica. Faci pe saptamana cam 3-4 ore din fiecare.
Succes!

| Lorenuta2000 a răspuns:

Eu nu stiu ce se studiaza, dar tot acolo voi merge si eu si voi incerca sa devin farmacista. mult noroc! (poti deveni si doctor daca dupa liceu dai la medicina)

| Gutman a răspuns:

Poti deveni somer cu diploma, sau profesor, sau ecologist si alte chestii din acestea, mai pe scurt, muritor de foame.