| Madutzza98 a întrebat:

Ce se studiaza la stiinte?

Răspuns Câştigător
| AnaMariaTanase a răspuns:

Buna happy Depinde la care stiinte te referi. Sunt stiinte sociale si stiinte ale naturii.
Stiintele sociale tin de profilul umanist si vei avea romana, cam 4 ore, istorie si geografie ( 2 ore ), engleza, franceza, logica ( in clasa a IX-a), psihologie ( clasa a X-a ), economie ( clasa a XI-a ), filosofie ( clasa a XII-a ), matematica ( din cate am inteles se face pana in clasa a XII-a ), biologie, fizica, chimie. Vei da teza la romana, istorie/geografie, engleza si
-logica ( clasa a IX-a )
-psihologie ( clasa a X-a )
-economie ( clasa a XI-a )
-filosofie ( clasa XII-a )
Profilul stiinte ale naturii tine de filiera reala. Acest profil pune accent pe biologie, chimie, fizica in special.
Vei mai studia matematica, romana, 2 limbi straine, geografie, istorie, tic, informatica. Teza vei da la romana, matematica ( la matematica vei face M2, care este chiar foarte dificil ), si la alegere intre fizica, chimie, biologie. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi buna happy!