| dincolodevise a întrebat:

Ce semnifica proverbul "tacerea e de aur" sau "cine seamana vant culege furtuna"?

3 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

Tacerea e de aur- adica mai bine sa taci decat sa spui niste prostii.
Uneori, in unele situatii e mai bine sa nu spui nimic, decat sa spui ceve gresit.

Cine seamana vant culege furtuna- Adica daca faci un lucru bun pana la capat, o sa-ti iasa un lucru minunat.

Sper ca mai intelessmug?

| Claudiu2011 a răspuns:

Tacerea de aur semnifica o idee practica pentru ca uneori e mai bine sa taci din gura decat sa spui unele prostii depinde are mai multe sensuri...si cine seamana vand culege furtuna inseamna ca daca faci rau vei fi rasplatit tot cu rau.

| danuttzz a răspuns:

Tacere de aur inseamna ca cine tace, de exemplu la o insulta e mai destept.Si cine seamana vant culege furtuna inseamna ca cei care incep fac mai rau si starnesc furtuna.