| sTeFaN. a întrebat:

Ce semnifica "Valea Plangerii"? Am cautat, dar nu am gasit un raspuns concret.

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

"Valea lacrimilor sau Valea plângerilor este numirea lumii pământeşti şi a vieţii de pe pământ faţă de înălţimile cerului şi ale vieţii lui de fericire. Simbolizează greutăţile şi veşnicele ispite cu care se luptă creştinul şi pe care trebuie să le învingă şi să verse multe lacrimi pentru păcatele proprii şi pentru ale altora"

http://www.romlit.ro/ce-i_cu_valea_plngerii