| LoveMe a întrebat:

Ce semnificatie au titlurile cartilor"TWILIGHT"? funda! mare mare de tottongue

Răspuns Câştigător
| nodeerskulls a răspuns:

Twilight - Amurg/Crepuscul.
Prima carte. Amurgul este inseratul, deci este o metafora pentru perioada intunecata in care Bella va intra, precum si pentru creaturile cu care va avea de a face - vampirii sunt creaturi ale intunericului, iar varcolacii sunt copii lunii. Odata cu aparitia crepuscului, ei pot sa-si faca simtita prezenta printre pamanteni.

New Moon - Luna Noua - luna este intre soare si pamant. Luna Noua este un fenomen astrologic conectat cu multe evenimente mistice, sangeroase. De asemenea, luna o poate semnifica pe Bella - prins intre soarele ei (Jacob) si Pamantul de care e atrasa si in jurul careaia graviteaza (Edward)

Eclipse - Eclipsa - Luna trece in spatele Pamantului si nu mai primeste lumina solara
Si in timpul eclipsei folclorul international spune ca se intampla lucruri stranii.
Aceasta poate semnifica relatia Bellei cu Edward in carte - Edward (Pamantul) simte nevoia sa o protejeze pe Bella (Luna), dar facand acest lucru, influenta lui Jacob asupra ei este din ce in ce mai mica.

Breaking Dawn - Zori de Zi (rasarit)
Titlul face aluzie la sfarsitul cartii, si anume (! NU CITI DACA NU AI CITIT ULTIMA CARTE) faptul ca Bella devine vampir si are parte de un nou inceput. Inceputul noii ei vieti este exprimat in titlu prin inceputul unei noii zile.
De asemenea, odata cu zorile noaptea se indeparteaza - o aluzie la viata fara de griji si pericole de care Bella va avea parte odata cu sfarsitul cartii.

Sper ca te-am lamurit happy

3 răspunsuri:
| medgirl a răspuns:

Twilight-amurg
New moon-luna noua
Eclipse-Eclipsa

| alice.twilight a răspuns:

Twilight-amurg,
New Moon-luna noua
Eclipse -eclipsa
Breaking Dawn -zori de zi
si Midnight Sun-soare la miezul noptii
tongue ultimul nu stiu daca mai apare ca cica stephanie mayernu vrea sa il mai continue... sper ca ti-am fost de ajutor!

| Flore555 a răspuns:

Twilight inseamna luna noua si acesta traducere se refera la vampiri care pot iesi afara numai pe luna si pe intuneric. Luna noua se refera la sfarsitul episodului twilight 1 si inceputul episodului twilight 2 supra numit luna noua pentru bella