| smileツ a întrebat:

Ce sfaturi imi dati pentru a nu mai fi timida?
Funda happy

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu este timiditate la modul general. Timiditatea se manifesta fata de anumite persoane. Timiditatea poate fi generata si de nesiguranta, de lipsa comunicarii. Incearca sa-ti faci prieteni cu gusturi comune, asa poti comunica mai mult. Pune-te la punct cu anumite cunostinte unde crezi ca nu stai bine. Nu trebuie sa fii experta, dar ce stii trebuie sa stii bine. Numai prin comunicare poti reduce timiditatea. De scapat, nu vei scapa de ea. Nu-ti face mari probleme ca toata lumea e timida intr-o masura mai mare sau mai mica, dar n-o arata.

5 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Trebuie să ai încredere în tine! Fă nişte exerciţii singură. Gândeşte-te că te afli într-un loc plin de lume şi trebuie să ţii un discurc. Ce faci? Îţi repeţi replicile de câteva ori şi apoi te încurajezi, te dai cu apă pe faţă şi la muncă! Sau, o altă situaţie. La şcoală. Un coleg nu te lasă în pace şi îţi tot ia din lucruri.Cum procedezi? Te ridici din bancă, îţi iei toate lucrurile şi ţipi la el cu nişte cuvinte de genul,,Nu mă aşteptam la ceva mai bun din partea ta. Doar de atât eşti în stare frate! Să fii luat peste picior şi să te răzbuni pe alţii''. Sau, o altă situaţie, într-un parc. Stai pe bancă şi observi că trece o fată pe lângă tine şi se aşează chiar lângă tine. Care-i soluţia? Nu cred că te deranjează prezenţa ei aşa că îţi schiţezi un zâmbet blând şi îi spui,, Bună, ce faci?''. Încerci să te împrieteneşti cu ea pe loc. Şi sigur îţi vin idei într-o secundă. Deci, ce ai înţeles? Tot ce trebuie să faci este să nu-ţi lipsească curajul, să fii foarte activă, să participi la diferite competiţii sau concursuri, să dai tot ce e mai bun din tine. Nu mai sta în umbră doar că eşti timidă. Abadonează ruşinea fiindcă niciodată nu o să te aducă pe drumul cel mai bun! O să îşi facă mulţi o părere de genul,, E foarte slabă şi timidă. Nu cred că pot purta o discuţie cu ea, se va încurca''. Tu demonstrează-le că NU este aşa şi că poţi mai mult dacă ai încredere!

| Iubibilăă a răspuns:

Incearca sa treci peste timiditate.
Imagineaza-ti ca esti cantareata si trebuie sa canti.
Cum procedezi?
Succes.

| KateMiddleton a răspuns:

Simte-te de parca tu i-ai stapani pe toti,tu esti regina, lumea e a ta, viata iti apartine, ai incredere in tine, esti bravo.Bafta!

| Aurashyk a răspuns:

Nu fi timida! big grin

| WhiteFoxxy a răspuns:

Am fost si eu timida, dar pe parcurs am scapat de ea. Incearca sa intri intr-o gasca, sau daca nu, fa-ti multi prieteni, cel mai usor e cu cei din jurul bancii tale. O sa vezi ca, in timp, o sa prinzi curaj si incredere, pe mine m-a ajutatwinking