| Marisella a întrebat:

As vrea sa-mi dati niste sfaturi despre cum sa-mi inving timiditateasad
sunt foarte timida si numai vreau sa fiu asa!

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Gandeste-te de ce esti timid in primul rand. De exemplu, iti este frica de ce poate zice cineva despre aspectul tau fizic? Aminteste-ti ca exista un motiv bine ascuns pentru reactiile tale in diferite situatii.
Comporta-te ca si cand nu ai fi timid. Tine barbia sus, tine pieptul inainte, mergi fudul si vorbeste ferm. Poate sa para ridicol, dar vei vedea rezultatele cand vei iesi in public.
Exerseaza privirea in ochi si rasul cand interactionezi cu alte persoane. Dezvolta conversatii normale cu strainii despre vreme sau evenimente recente.
Arata cat mai bine. O modalitate de a iti imbunatati propria constiinta este aceea de a arata bine si limiteaza ocaziile in care te critici.
Slabeste-ti frica de a fi respins prin a iti imagina cel mai prost posibil rezultat. Daca te apropii de cineva, s-ar putea sa zica „nu" sau sa plece. Absolut oricine a fost respins intr-un anumit moment, dar nimeni nu a insistat asupra acestui lucru.
Priveste si invata. Uitandu-te la prieteni dar chiar si straini care nu sunt timizi este o cale buna de a invata cateva sfaturi la prima mana.
Fii optimist in legatura cu tine, nu te frustra si distreaza-te. Aminteste-ti, adevarata tinta este aceea de a gasi pe cineva care sa te placa pentru cine esti

1 răspuns:
| ServanaAtoni a răspuns:

Mie imi plac persoanele timidehappy