| herbalist a întrebat:

Ce sfaturi imi dati sa scap de cosuri(nu am multe dar ma scot din sarite) am incercat zeci de creme deci va rog nu imi da ti sfaturi care sa contina creme ceva asa mai naturist daca stiti

Răspuns Câştigător
| sandee a răspuns:

Salut. Astea sunt chestiile care au dat la mine rezultate de-a lungul anilor:
- daca sunt (foarte foarte foarte) profunde, da-ti cu Ihtiol (/unguent ihtiolat). Unguentul asta e inchis la culoare si miroase ca vaselina, dar e nemaipomenit. Mi l-a prescris un doctor acum 10 ani, cand am avut primul si singurul furuncul;
- spala-te cat de des poti cu un sapun de proasta calitate, care-ti va usca fata in cateva zile si da-i cu spirt din cand in cand;
- vestitul sapun cu sulf da si el rezultate foarte bune;
- infuzie cu musetel, ca sa curete porii. Dupa ce faci asta (adica faci ceai de musetel si stai cu fata deasupra vasului cu ceai cald, cu un prosop peste cap si vas), nu iesi imediat afara, nu fumezi, nu te joci in praf s.a. pentru ca pori sunt deschisi si inghit tot ce misca/zboara;
- si cel mai important, nu le stoarce. Daca nu ies, nu insista! Eu am avut nevoie de muuulti ani ca sa inteleg asta.