| Alexia777 a întrebat:

Buna TPU vreau sa va intreb cum pot sa scap de cosuri? Nu am multe dar ma scot din sarite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Cosurile sunt din cauza pubertatii, esti la varsta la care te maturizezi si este normal sa ai cosuri, daca nu ai multe poti sa te speli zilnic cu ceai de musetel, sau sa faci infuzie de plante, daca nu poti sa te duci la un mic control dermatologic

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita pe cat se poate medicamentele, bauturile carbogazoase si dulciurile in exces, alimentele de tip fast-food si grasimile.Incearca o cura cu argila(pastile, le gasesti la plafar), o masca cu argila in care poti pune si zeama de la o jumatate de lamaie(o lasi sa actioneze 10-15 minute si clatesti cu apa calduta din abundenta), masca cu tarate de ovaz, care la fel ca cea de argila, trateaza orice forma de acnee.Mastile acestea sunt recomandate spre folosire de 1-2ori/saptamana,fara sa abuzezi de gomaj sau produse de make-up.Si demachierea este esentiala, chiar daca ai purtat sau nu machiaj. Daca te afli la pubertate, nu este cazul sa te ingrijorezi, este ceva normal. Poti face o cura de o luna cu ceaiul de trei-frati-patati (1-2 cani/zi). Inteleg ca acneea este neplacuta, dar daca ai o rutina zilnica de ingrijire, ele se vor vindeca, fara sa "umbli" la ele.

Mult succes si pupici.

| BogdanLuca a răspuns:

Poti... ma gandesc ca ai acnee vulgara.
Incearca isotrexin GEL ( isotretinoinum +eritromicina 2% )
Este foarte bun in acneea usoara!

| XoMasquaradeXo a răspuns:

Sfatul meu este sa nu incerci orice produs cumparat de la farmacie deoarece pot contine anumite ingrediente la care tenul tau este sensibil(acidul salicilic).Eu folosesc o crema de la Gerovital Plant special pentru acnee.(o poti cumpara de la o farmacie naturista)

| anaa5 a răspuns:

Eu am fost la dermatolog..nici eu nu aveam multe. si mi'au trecut... timp de o luna de zile ia pastile Doxiciclina. si cumpara zineril cu ala de dai 2-3 luni. iti vor trece garantat crede-ma! nu lua decat o pastila pe zi. iar daca in timp ce iei pastilele ai greturi...si versi intrerupe medicamentatia! mie dupa o luna ultimile 2 pastile nu am mai putut sa le iau ca mi-a fost ra. doctorul a zis ca este ceva normal dupa atatea pastile! succes. iti vor trece garantez. funda?

| bihhter a răspuns:

Eu ma dau zilnic cu zeama de lamaie si majoritatea au disparutbig grin