| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt, de fapt, anime-urile?
happy
Ce inseamna ele?
happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anime-ul se referã la animatia japonezã. Cuvântul anime este împrumutat de la termenul frantuzesc pentru animatie. Animatia japonezã este o formã distinctã de animatie care este aproape întotdeauna observabilã, fie prin prin stil, fie prin calitate.
Spre deosebire de stilul american, nu toate anime-urile sunt destinate copiilor. Subiectele din anime pot fi de la obscene pânã la nebuneste de drãgute, aceasta din cauzã cã legile de cenzurã japoneze sunt diferite de majoritatea tãrilor.

Mai multe detalii: http://forum.anime-club.ro/main.php?m=content&a=afisare&tid=ce_este_anime

Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna!

1 răspuns:
| DeXxa a răspuns:

Anime (din cuvântul japonez アニメ anime, la rândul lui o abreviere a cuvântului englez animation, însemnând animație) este o specie de desen animat. Deși în Japonia termenul este folosit pentru a denumi orice film de animație, în Vest termenul se referă în general numai la animația japoneză. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.

Intra aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Anime, daca vrei sa stii mai multe :)