| luminita1234 a întrebat:

Ce sunt formele de relief? vreau rasp urgent. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| BloodAndPain a răspuns:

Forma de relief reprezintă neregularitatea suprafeței pământului, fiind rezultatul interacțiunii agenților geografici interni și externi. Cele mai cunoscute forme de relief sunt muntele, dealul, câmpia (numită și șes), valea, depresiunea și podișul; caracteristicile lor sunt determinate de înălțimile la care acestea se află, de tipul geologic din care sunt alcătuite și de floră și faună. Cele mai înalte forme de relief sunt munții (cel mai înalt fiind 8848, vârful Everest din masivul Himalayan) și cele mai joase (de sub nivelul mării) sunt fosele sau gropile abisale (cea mai joasă fiind la 11 022, Groapa Marianelor, Oceanul Pacific). Formele de relief pot fi continentale sau submarine.

4 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Relieful reprezinta totalitatea denivelarilor scoartei terestre
happy

| CVane a răspuns:

Adica muntii, padurile, podisurii, campii etc

| luminita1234 explică (pentru CVane):

Eu vreau sa syiu ce sunt ce reprezinta...

| CVane a răspuns:

Forma de relief reprezintă neregularitatea suprafeței pământului, fiind rezultatul interacțiunii agenților geografici interni și externi.