| florydyana a întrebat:

Ce sunt manelele?

Răspuns Câştigător
| baiatuldinbrasov112 a răspuns:

Porcarii! Funda?

6 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Manelele (singular, manea) sau muzica de manele constituie un gen muzical, originar în comunitățile etnice de romi din România.

Genul are influențe din muzica populară aromână, greacă, turcă, arabă și sârbă și din muzica lăutărească românească; este remarcabilă capacitatea genului de a încorpora elemente din practic toate celelalte genuri muzicale accesibile culturii de masă din România (muzică pop, rap sau hip-hop, muzică dance, techno până la jazz, muzică rock sau chiar muzică cultă)[necesită citare]. Muzica de manele, cu o istorie relativ scurtă (de ordinul a câteva decenii) a devenit cu timpul un gen muzical apreciat în spațiul vorbitorilor de limbă română.[1]

În țară există un număr semnificativ de ascultători de manele (apreciate în special de tineri),[2] cu predilecție în zonele rurale și în cartierele muncitorești de la oraș. Fenomenul este însă prezent și în Bulgaria (cealga), Serbia (turbo-folk), Albania (alb. tallava), Grecia (gr. laïká) sau în Turcia (arabesk).

Sursa: www.wikipedia.org

| AtateaConditii a răspuns:

Un gen de muzica, nu te preface ca nu stii ca sa pari mai cool. E adevarat ca nu sunt melodii recomandate dar nici chiar uitate. Adica nu cred ca exista om din Romania care sa nu stie ce inseamna manea.

| ToxicSmile a răspuns:

Muzica tiganeasca

| neca a răspuns:

Muzica
funda?

| NCN a răspuns:

Sunt rebuturile muzici adevarate toti le resping doar cocalari si pitipoancele le mai asculta sunt "pirateri" sa le zic asa sunt fail-uri

| vox22 a răspuns:

Muzica pentru cocalari laughing funda?