| CovriDogg a întrebat:

Ce test da la Fac. de Informatica (al i cuza Iasi) la admitere?
Din mate sau info, si daca da din mate ce M? (1, 2)

1 răspuns:
| CMaria21 a răspuns:

Condiţiile de admitere
Specializarea Informatică:
■ 50% - nota test scris la Matematică sau Informatică ( la alegere). Programa pentru testul scris este cea de la proba scrisa la bacalaureat – filiera teoretica, profil real – 20 iulie 2013;
■ 25% – maximul dintre nota de la bacalaureat la Matematica sau Informatica si nota la testul scris;
■ 25% – media generală de la bacalaureat.
Criterii de departajare: 1. Media de admitere netrunchiata. 2. Nota la testul scris. 3. Nota de la bacalaureat la Matematica sau Informatica, care intra in calculul mediei de admitere.
Specializarea Informatică în limba engleză
Interviu în limba engleză – probă eliminatorie (admis/respins).
■ 50% - nota test scris la Matematică sau Informatică ( la alegere). Programa pentru testul scris este cea de la proba scrisa la bacalaureat – filiera teoretica, profil real - 20 iulie 2013;
■ 25% - maximul dintre nota de la bacalaureat la Matematica sau Informatica si nota la testul scris;
■ 25% – media generală la bacalaureat.
Criterii de departajare: 1. Media de admitere netrunchiata; 2. Nota la testul scris; 3. Nota de la bacalaureat la Matematica sau Informatica, care intra in calculul mediei de admitere.
Se va organiza serie de predare la specializarea Informatică (în limba engleză) doar dacă cel puțin 75 din candidații declarați admiși optează pentru această specializare.

Pentru olimpici
Pot fi înscrişi fără admitere:
Olimpici (din lista MECTS) la disciplinele Informatica, Matematica, Fizica, Chimie, conform metodologiei de admitere.
Participanţii la Olimpiada Naţională (faza finală): absolvenţii de liceu care au participat la Olimpiada Naţională de Informatică, Matematică, Fizică sau Chimie în clasa a XI-a sau a XII-a, pot cere înlocuirea mediei generale la bacalaureat cu nota 10.
Taxă de înscriere:
300 lei

Taxă de şcolarizare pentru anul I, an universitar 2013 – 2014:
3500 LEI

Succes!