| Veverita a întrebat:

CE ziceti? primim texte studiate la clasa maine la examenul national la romana?happy

4 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! Eu cred ca o sa aveti in prima parte un text la prima vedere pe care sa il comentati, apoi exeritii de gramatica, apoi o compunere artistica sau o de redactat o cerere, iar la ultimul subiect, ori caracterizare, ori comentariul unei opere studiate la clasa. Bafta multa!

| kattya96 a răspuns:

Nu o sa fie texte la prima vedere, dar s-ar putea sa fie fabula, pastel, basm adica chestii pe care le-am facut anul asta.
Mult noroc. O sa avem nevoieeeeeee :X

| anyia a răspuns:

Daca te interesai catusi de putin si daca erai atenta la ce vorbea profa de romana in clasa, acum stiai ca la examene la lb. romana, intotdeauna vei avea text la prima vedere. Stii ce inseamna asta?! ca sunt 1% sanse sa-l cunosti(asta doar daca mai exista elevi care mai si citesc din cand in cand). Mda, deci mergem la examen si nu avem habar ce ne da. Bafta!

| Veverita explică:

Draga anda stiu ca e text la prima vedere si m-am interesat dar vad ca nu ai posibilitatea de a interpreta un text. e clar ca e text la prima vedere dar la punctul B se poate sa primim sa facem apartenenta unei opere studiate la clasa la gen.in fne. unii se baga si nici nu stiu despre ce e vblaughing