| Lala20 a întrebat:

Clasa a VIII-a.pentru examenul de maine ati invatat si operele studiate la clasa? Daca da, care? (rezumat/ caracterizare/ argumentare etc? )

4 răspunsuri:
| WeeD a răspuns:

Nuvela - Alexandru Lapusneanul
Schita-D`l Goe
Basm-Praslea cel voinic
Balada-Miorita
Fabula-Cainele si catelul
Pastelul-Iarna
Basmul cult-Harap-Alb

| kattya96 a răspuns:

Buna. Si eu dau examen, dar nu am invatat operele de la clasa, pentru ca sunt aproape sigura ca s-ar putea sa pice altceva. Dar am invatat despre rezumat regulile alea si caracterizarea personajelor.
O sa fie un text la prima vedere, dar va trebui sa stim sa-l comentam.
SUCCES MAINE! happy

| dey11 a răspuns:

Rezumatul nu merita invatat, caci daca stii actiunea il faci pe moment. Caracterizarea si argumentarea trebuie insa, dar nu tocita caci uiti tot. Daca o citesti de cateva ori atent si ai idee de ceea ce spui, tot retii ceva happy
Iar daca te referi la ce opere, pai cate una din fiecare specie.
Succes maine :*

| Adina a răspuns:

De ex daca ne cade fabula si n`o sa fie text la prima vedere. o sa ne dea sa argumentam apartenenta a unui text facut in clasa. nu o sa spuna care pentru ca depinde de manuale. Noi am facut in a 6-a fabula" Cainele si catelu". asta o poti invata. mai e basmul "Praslea cel voinic si merele de aur" schita " D-l Goe" sau " Vizita" care vrei. nuvela " Popa Tanda" si pastelu " Iarna"
Genu` dramatic [comedia] nu intra... si nici balada happy
Bafta>big grin