| AtateaConditii a întrebat:

Ceau!
Cum se numeste foaia aia in care poti sa o asezi pe o coala alba si daca scrii cu o pana de exemplu pe foaia aia se copiaza pe coala alba de desubt? Sper ca intelegiti ce vreau sa spun daca nu va mai zic odata.

Răspuns Câştigător
| loveyouidiot a răspuns:

Cred ca este vorba de "indigo"

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsurile primite nu sînt prea corecte.
E vorba despre plombagină sau hîrtie copiativă.
Doar „indigo" nu e corect.
Indigo este o culoare. Un mov închis.
Și, întrucît respectiva hîrtie copiativă poate fi neagră, albastră sau bleumarin, este mai corect de spus „plombagină".
Pentru că de fapt este vorba de o hîrtie specială, impregnată cu niște grafit.

| marialungu a răspuns:

Indigo, funda?

| klary a răspuns:

Se numeste indigou si o asezi intre doua foi albe cu partea lucioasa in jos.

| Maysa a răspuns:

Se numește "indigo" happy.