| Zorok a întrebat:

Ceau TPU! Vreau sa va spun ce am patit in ultimele 2 zile.Era ziua unei fete (Gabriela) m-am dus impreuna cu 2 prieteni(Alin si Mihai) la locul in care ea isi tinea ziua(Hotelul Verisoarei sau ceva de genul). Ajungem acolo, ma duc si imi las paltonul pe cuier dupa care merg pana la bar si imi iau o cafea.Mi-a adus barmanul cafeaua si ies afara sa fumez o tigara(Dunhill Albastru pentru cei pe care ii intereseaza ce tigari fumez).Ies eu afara, scot o tigara din pachet si o aprind.Mi-am scapat focul si vine o fata si mi-l ridica.Ma intreaba daca nu am o tigara, iar eu i-am raspuns:Ba da, poftim.Imi multumeste dupa care o fumeaza.Intram aman2 inauntru si mergem sa bem ceva.Am baut 2 shot-uri de tequila si 1 bere.Ies afara sa mai fumez o tigara, si ghici ce:se trezeste ultima baba (40 ani, glumesc si eu, la 40 de ani inca esti tanar) si incepe ea sa imi zica de ce nu e bine sa fumezi la 16 ani si ma ia la intrebari, cum ar fi:de ce ne trebuie' noua la astia"fitosi" telefon de 4000 de lei si tigari la 14-15-16 ani.Iar in momentul respectiv (asa ca sa-i fac in ciuda) imi scot iphone-ul din buzunar si incep sa-l butonez.La care femeia asta imi zice (ce telefon ai), ca sa n-o las pe saraca femeie sa vorbeasca singura ii raspund, in timp ce imi mai aprind o tigarasadiphone 6s plus 32 gb space gray, etc pana si spun toate specificatiile). Doamna Baba ma intreaba:Ma-ta stie ca fumezi(adica serios acum nu am 9 ani sa merg cu tigara in mana si sa ma intrebi:pai ce ma fumezi la ani astia? NU! Am 16 si fumez pe banii si pe plamanii mei ). Eu ii raspunsembig grina mama e constienta de faptul ca fumez, dar ce va preocupa pe dumneavoastra faptul ca fumez? Imi spune:CUM ITI PERMITI SA IMI VORBESTI ASA MIE? AR TREBUI SA IMI ARATI MACAR UN PIC DE RESPECT! La care eu imi trag ultimele 2 fumuri din tigara si arunc chistocul la gunoi.Intru inauntru lasand-o pe doamna baba afara sa continuie singura teoria despre fumat si ma duc sa imi iau o bere.Ghici ce intra doamna respectiva inauntru si ma intreaba:Esti prieten cu fiica mea?(era un restaurant la etajul 1, iar petrecerea era la parter) Eu confuz o intreb:Cine e fiica dumneavoastra? Doamna imi raspunde cu o voce blanda:Gabriela!
Imi iau paltonul, telefonul, tigarile, si ceasul si dus am fost!

As putea sa stiu care este problema daca fumez?

Ce treaba au unii adulti cu faptul ca fumez?
Tin sa mentionez ca am mai avut astfel de incidente, in care adultii mi-au tinut predici mai lungi decat o slujba de-a lui Papa Francisk(Nu stiu daca am scris corect)

Intrebare pentru adulti:Copiii vostri fumeaza?

Daca da, care a fost reactia voastra?

Daca nu, ce ati face daca copii dumneavoastra s-ar apuca de fumat? Ce reactie ati avea?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand fii-miu avea vreo 12 ani l-am prins cu un muc in tigara in mana, nu l-am pedepsit, dar i-am explicat de ce nu-i bine sa fumeze si ca-l sfatuiesc ca pe viitor sa o faca de fata cu noi, ca de-l prind ca ascunde tigari sau ne minte, il altioesc.
Pe vremea aia sotul fuma, deci, erau tigarile pe masa mai tot timpul. Nu el-am numarat niciodata si nici nu le-am tinut sub observatie. iar pe fii-miu l-am trata ca pe un copil cu creier, mizand pe faptul ca intelege cat de rau poate sa-i faca tutunul.
Tot la fel am procedat si cu bautura, barul avea detoate: vin, tuica, vodca, coniac, si cate si mai cate. Anii au trecut si imi aduc aminte ca-i tot spuneam feciorului ca de vrea sa bea alcool sau sa fumeze, sa o faca acasa, de fata cu noi, ca nu-i suntem dusmani, dar nici nu vrem sa riscam sa vina politia la usa sa ni-l aduca beat, pe aici fiind o mare problema cu tinerii sub 18 ani care nu pot cumpara sau consuma bautura, pana la 18 ani.
A incercat pe la 15 ani o bere cu sotul si pe la jumatate mi-a adus-o ca nu o poate termina. Azi, la aproape 30 imi rade in fata, bea doar social, un pahar de vin sau 1 bere, nu fumeaza deloc si nu-i interesat. Cu alte cuvinte, cu cat ii interzici unui tanar ceva, cu atat mai mult va fi interesta sa-l obtina, indiferent de pret si consecinte.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Practic la 16 ani cu ce te ajuta pe tine faptul ca fumezi si ca ai un telefon de 4000 de lei?
Gandeste-te bine la aceasta intrebare apoi raspunde-mi.
Oare nu este o prostie sa arunci banii pe care nu i-ai muncit tu pe unele vicii, doar pentru a parea mai cool? Da poate ca acum inca esti pe banii parintilor si iti este accesibil acest viciu, dar pe viitor s-ar putea sa-ti prinda bine acei banii pe care ii dai pe tigari, sa faci altceva cu ei.
Sincer fumatul la asemenea varsta mi-se pare o moda proasta, cat despre faptul ca ai telefon de 4000 ron nu am ce sa spun, poate doar ca e o investitie inutila pentru ca la mare lucru nu-ti foloseste.

Cat despre fumat vei obeserva cu cat vei inainta in varsta ca vei incerca sa te lasi de fumat dar nu vei reusii.
Stii, este o ironie, prietenii te fac sa te apuci de fumat, dar tot ei incearca sa se lase mai devrme sau mai tarziu si cel mai adesea nu reusesc.

| Divy a răspuns:

Care e motivul pentru care tu fumezi?

| Xdreaper21 a răspuns:

Si mie mi se intampla si cand vorbeam cu o fata a venit masa si nu a lasat-o sa ma vada pana nu incetez cu fumatu dar chestia era ca si ea fuma
Iar taicamiu si maicamea ma accepta si pe mine si pe ea (ea are 16 ani iar eu 18) si eu nu intelegiar tacsu mi-a zis ca daca o mai fad so vorbesc cu ea imi face nod la gat