| Mirceadumb a întrebat:

Cei care merg si lupta in Afganistan sau in alte teatre de operatii (ma refer la cei din fortele speciale) au toti facultatea terminata de ofiteri sau sunt si subofiteri? In Romania exista puscasi marini?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au toti facultatea de ofiteri sau subofiteri..Majoritatea au alta facultate din domeniul civil.Nu conteaza ce facultate ai conteaza sa ai calitatile/aptitudinile pe care ei le cauta.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Termenul de "puscasi marini" este regasit doar in armata SUA.
Nu exista "facultate de ofiteri", sunt doar scoli de maistri militari si subofiteri. Si ca sa iti raspund la intrebare, si ofiterii si subofiterii isi desfasoara activitatea in teatrele de operatii externe.