| mihai97_8499 a întrebat:

Ceva detalii despre liceul spiru haret bucuresti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici gasesti informati despre liceul Spiru Haret si gasesti site-urile oficiale ale liceului: www.admitereliceu.ro/institutii?id=10020

2 răspunsuri:
| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Colegiul Naţional Spiru Haret (în trecut Liceul Spiru Haret) este un liceu din centrul Bucureştiului. Liceul poartă profesorului Spiru Haret, care a întemeiat predarea în limba română la Colegiul Sfântul Sava.
Înfiinţat în 1903, ca gimnaziu, a devenit liceu în anul 1920. "Monitorul Oficial nr.10, 14 ianuarie 1860, Eforia Instructiunii publice face sa apara urmatorul anunt: "Se da in cunostinta publicului ca luni, in 18 Ianuarie curinte, la ora 10 dimineata se va celebra deschiderea noului gimnaziu, al lui Lazar, in casele D-lui Gh. Macescu de la Jignita, Coloarea Rosie, No.35. Director, I. MAIORESCU"

Absolventi Notabili :

Ion Magheru
Nicolae Ciorănescu
Radu Ţiţeica
Grigore Moisil
Nelu Ciorănescu
Mircea Eliade
Valeriu Papahagi
Arsavir Acterian
Barbu Brezianu
Alexandru Elian
Constantin Noica
Nicolae Teodorescu
Corneliu Axentie
Alexandru Ciorănescu
Nicolae STEINHARDT (1929), filosof
Ioan Juvara
Virgil STEFANESCU-DRAGANESTI (1930), filolog
Dinu Erbiceanu
Ionel FUHN (1933), biolog
Alexandru Teodoreanu
Gheorghe BRATESCU (1934), fizician
Gheorghe Moisil
Nestor Ignat
Gheorghe I. Florian
Octavian Căpăţână
Radu Patrulius
Georges-Robert Minden-Căputineanu
Liviu Kavasi
Dinu PILLAT (1940), scriitor
Sergiu Cunescu
Dan BERINDEI (1941), istoric, membru al Academiei Romane
Adrian Popescu-Necşeşti
Aristide Teodorescu
Radu-Alexandru DIMITRESCU (1944), geolog, membru al Academiei Romane
Paul Cernovodeanu
Paul Solacolu
Petru CRETIA (1945), filolog
Dan RADULESCU (1947), geolog, membru al Academiei Romane
Andrei COMBINESCU (1951), medic, profesor universitar
George Teodoru
Andrei FIRICA(1954), medic, profesor universitar
Nicolae-Serban TANASOCA(1959),filolog, istoric
Radu-Mircea Damian
Alin Savu
Ioan-Victor Brukner
Petru Popescu
Eugen BRATUCU (1963), medic, profesor universitar
Ştefan Andreescu
Costin Cazaban
Matei CAZACU (1964), istoric, profesor universitar (Franta)
Ioana DIACONESCU (1965), poet
Bedros Horasangian
Dinu RADULESCU (1965), sculptor
Andrei-Gabriel Pleşu
Mircea Rogalski
Iuliana BAJENARU (1969), primul redactor-sef al seriei postbelice a revistei Vlastarul
Gabriele BOIA (1970), casatorita Burducea, biofizician, cadru didactic universitar
Cezar Buga
Iulian Buga
Mihai-Dan CARAMIHAI (1978), cadru didactic universitar
Ileana Constantinescu
Nicolae Şchiopu
Corneliu Cosovanu
Adrian Cârciumaru
Andrei FRUMUSANU (1986), martir in timpul mineriadei din septembrie 1991
Daniel LICU (1988), martir al Revolutiei din Decembrie 1989
Cosmin OPREA (1989), martir decembrist (la Otopeni)
Andrei PARCANSCHI (1989), martir decembrist
Nicolae-Vladimir Mareş
Oana Popa
Cristian NITA (1993), dublu premiant la olimpiadele nationale de Istorie, licentiat in Istorie si Politologie, autor de manuale liceale
Roxana DONCU (1995), olimpica nationala si sefa de promotie, poet; in prezent, profesor-formator de olimpici
Cristian Iftode
Liviu Pleşoianu
Daniela Soare
Liliana-Gabriela DIACONU (1999), olimpic national si international la Biologie; medic
Gabriel RISTEA (1999) olimpic national si castigator la concursuri internationale; colaborator la Institutul Cervantes
Alina Şopârlă
Ana-Maria-Carla POPESCU(2000),olimpic international (Italia), sef de promotie; la bac media generala10; cadru universitar al Facultatii de Limbi Clasice
Ana-Maria Simon
Vlad COPIL (2001), olimpic la limba romana; matematician, doctorand
Cristina Stanca Mustea
Cristian Matei
Veronica Pietreanu

| mihai97_8499 explică:

Multumesc dar m-ar fi interesat niste detalii despre cum sunt profii/colectivul, orele etc.