| Zulicious a întrebat:

Chiar si-atunci cand scriu stihuri originale

nu fac decat sa talmaces.

Asa gasesc ca e cu cale.

Numai astfel stihul are un temei

sa se-mplineasca si sa fie floare.

Traduc intotdeauna. Traduc

in limba romaneasca

un cantec pe care inima mea

mi-l spune, inganat suav, in limba ei.

In aceasta poezie,, Stihuitorul"de Lucian Blaga de ce cantecul inimii trebuie tradus in limba romaneasca.Va rog am nevoie de raspuns urgent... dau funda si vot pentru un raspuns bun...

Răspuns Câştigător
| AlerimxD a răspuns:

Nu ştiu sigur dacă mai ai nevoie acum de răspuns, dar oricum...
Cântecul inimii trebuie tradus în limba română ca să fie înţeles, primit şi simţit. Eul liric îşi doreşte să-şi asculte inima şi se concentrează pe ce îi spune ea să facă.
Xoxo.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astai tema pentru clasa a 7 acu imi trebuie si mia :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astai tema pentru clasa a 7 acu imi trebuie si mia ()

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms