| elizabeth a întrebat:

Cine este adolescent? voturi si funda...

Răspuns Câştigător
| FundaTeRog a răspuns:

Buna! Eup:X
fundita?
Apropo nume super ai:X

9 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Dolescenta debuteza cu pubertatea si se incheie cu maturitatea (momentul cand individual devine adult). Adolescenta este caracterizata de un salt in dezvoltarea fiziologica generala (greutate, inaltime si forma a corpului, mai ales prin cresterea si maturatia organelor genitale si aparitia caracterelor sexuale secundare), dar si psihologica. Aceste modificari genereaza modificari si adaptari psihologice si sociale, transformand astfel indivizii din copii in adulti.
tele adolescente sunt foarte preocupate de aspectul fizic. Stresul adolescentelor combinat cu variatiile si dezechilibrele hormonale determina la acestea aparitia unei labilitati psihice, combinata cu proasta dispozitie si anxietate. Fetele isi compara intre ele forma si dimensiunile sanilor, functia menstruala, dar se pot folosi si de baieti pentru a-si evalua feminitatea.
Adesea, fetele se ataseaza intens de o prietena de acelasi sex, cu care ar dori sa semene. Aceste prietene sunt uneori inseparabile si tind sa se imbrace, sa vorbeasca si sa gandeasca la fel. Ele pot petrece ore in sir analizand cele mai mici detalii de comportament.
Urmatoarea etapa a adolescentei incepe la fete cu varsta cuprinsa intre 13 si 16 ani, iar la baieti intre 14 si 17 ani. Perioada schimbarilor fizice rapide a trecut si adolescentul se concentreaza mai mult pe identitatea personala: "cine sunt?", "ce voi face cu viata mea?".
Aceasta este perioada in care se dezvolta personalitatea. Este perioada criticarii parintilor, ai autoritatilor adulte precum si ai atitudinilor lor fata de adolescenti. In aceasta perioada isi declara independenta fata de familie si devin intens implicati in grupurile de prieteni, adoptand subcultura adolescentilor. Imita colegii de grup, alte cunostinte si figuri publice in general toate personajele pe care le admira. Incep sa-si cladeasca anumite planuri despre cariera. Ultima faza a adulescentei incepe pe la 16 sau 17 ani si poate dura pana la 21 de ani. Procesul de dezvoltare si crestere in inaltime se incheie, mai intai la fete (in jur de 16 - 17 ani) si ceva mai tarziu la baieti ( 17 - 21 de ani). In aceasta perioada adolescentii se pregatesc pentru a trai ca adulti. Ei isi aleg o meserie si incearca sa gaseasca o cale spre independenta financiara. Injghebarea unei relatii intime cu o persoana de sex opus constituie una din tintele adolescentei tarzii. Grupul mai larg de prieteni din perioada anterioara este inlocuit cu unul mai restrans. O parte se casatoresc sau isi stabilesc o relatie de iubire (cu o "prietena"). Pentru aceasta au nevoie sa se cunoasca bine pe ei insisi. Daca nu au ajuns sa aiba o identitate pot trai un timp un sentiment de anxietate.

Uite mai multe detalii aici:
http://www.copiii.ro/articol/Stadiile+adolescentei.534.html
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pup

| DakotaRoyse a răspuns:

Toţi de aici între 13-14 şi 19 ani.

| liiifeiispiiink a răspuns:

Adolescentalove struck eu...

| Rowanna09 a răspuns:

Totilaughing)

Răspuns utilizator avertizat
| EaNuStieTot a răspuns:

Pai eu

| b3b3ko a răspuns:

Eu