| Uchida a întrebat:

Cine imi spune si mie niste tipuri de cocktail din bere?

2 răspunsuri:
| sanziana09 a răspuns:

Boilermaker
Posted on: 24-09-2009
(5)

Category : Cocktail cu bere

Tags: tequila

boilermakerEste varianta mexicana pentru Sake Bomb sau Yorsh numai ca in loc de sake, respectiv vodca se foloseste tequila

Ingrediente:
- un pint sau o halba de bere
- un shot de tequila

Se ia shot-ul de tequila si se da drumul acestuia in halba/pint cu tot cu pahar. Pentru efect puteti sa dati foc inainte la tequila: in felul asta sigur veti scapa shoutul in halba de bere happy

Continue Reading
Pocima
Posted on: 27-06-2009
(1)

Category : Cocktail cu bere

Tags: Cocktail cu bere, juice, punch, vodca

In intampinarea caniculei ce se anunta in iulie recomand o reteta de punch cu bere.

Ingrediente:
- 6 beri blonde (pils) de 0, 5 litri (merge sa puneti si 6 cutii de bere; importanti sunt 3 litri de bere)
- 1 litru vodca (luati ceva mai ok; nu va zgarciti sa puneti saniutza sau polar)
- 2 litri de juice de portocale
- cuburi de gheata
- 2, 3 lamai taiate felii

Mod de preparare:
Puneti intr-un bol cele 6 beri, vodca, cei 2 litri de suc, cuburile de gheata, lamile feliate si amestecati. Punch-ul este gata pentru consum.

Sa aveti sete!

Continue Reading
Sake Bomb
Posted on: 08-12-2008
(7)

Category : Cocktail cu bere

Tags: sake

Daca rusii au un cocktail cu bere si vodca era normal ca si japonezii sa vina cu sake-ul lor si sa-l combine cu bere. Acest coctail este servit in restaurantele cu specigic japonez.

Ingrediente:
-o halba de bere
-un shot de sake

Mod de preparare:

Pe langa ingredientele enumerate mai sus trebuie sa nu lipseasa cele doua betisoare cu care manaca asiaticii. Betisoarele se pun pe halba, iar pe betisoare se va aseza shot-ul de sake, intr-un echilibru foarte slab.

Continue Reading
Yorsh
Posted on: 18-09-2008
(2)

Category : Cocktail cu bere

Tags: vodca

Yorsh (se pronunta IORJ) este un cocktail rusesc ce contine pe langa bere si vodca ( mi se pare normal happy ) Se recomanda folsirea de vodca clara, fara arome, pentru a nu schimba gustul si aromele berii. Singurul efect al acestui amestec este cresterea continutului de alcool din bere. Rusii obisnuiesc sa consume Yorsh in sezonul cald, cand ies la bere. In prima halba de bere ei toarna 50ml de vodca, urmeaza un toast si golirea continutului halbei. Apoi se aseaza la discutii sau la o bere cum spunem noi.