| Criiiiiiiis a întrebat:

Cine imi zice un referat despre populatia Libiei?
Funda :]!

Răspuns Câştigător
| Muhteşem a răspuns:

Libia, cu numele oficial Marea Jamahiriye Arabă Libiană Populară și Socialistă, este o țară din nordul Africii. Are frontieră cu Marea Mediterană la nord, vest cu Tunisia și Algeria, la sud-vest cu Nigerul, la sud cu Ciadul, iar la sud-est și est cu Egiptul și Sudanul.
Libia este de circa patru decenii o mare producătoare și exportatoare de petrol, ceea ce a dus la ridicarea nivelului de trai a locuitorilor ei. În prezent, Libia a fost declarată ca având populația cu cea mai mare speranță de viață din Africa (dar în număr de unități este depășită doar de insula britanică Sf. Elena), și anume 74 de
Capitala:Tripoli
- Șef de Stat Muammar al-Gaddafi
- Prim-ministru Baghdadi Mahmudi
Independență
- 24 decembrie 1951
Suprafață
- Total 1 759 540 km² (locul 17)
- Apă yin yang neglijabil
Populație
- Estimare 2010 6, 420,000[1] (locul 105)
- Recensământ 2006 5, 670,688
- Densitate 3, 6 loc/km²
Monedabig grininarul
Prefix telefonic:+218
Limbi oficiale:araba
Religia predominantă în Libia este Islamul, aproximativ 97% din populație aparține acestei religii.
Articol principal: Economia Libiei
Petrol și gaze naturale (90% din veniturile provenite din export).
Industria: petrochimică și energetică, metalurgică, ușoară (textilă), extractivă. Arte artizanale tradiționale.
Agricultura: culturi de cereale, măsline, citrice, curmale.
Teritoriul Libiei se extinde între paralela 45.18 și 57.32 grade lat. nordică. Deșertul constituie marea parte a teritoriului libian, iar pământul este un platou, o extensie a Platoului African, iar câmpia de coastă se întinde de-a lungul Mediteranei. Oaze, multe făcând parte din munții Jabal al-Akhdar până la Mediterana în N-E, muntele Nafusah în N-V, munții Tibesti în Sud cu vârful de 2286 metri