| RalOoka93 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu un referat despre rolul cationilor si anionilor in organismul uman? imi trebuie pentru la chimie..pe net nu prea gasesc ce imi trebuie mie.

2 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Principalii cationi in organismul uman sunt:
1) Sodiul- asigura echilibrul acido-bazic al fluidelor corpului; are rol in contractia musculara si transmiterea impulsurilor nervoase
2) Calciul - confera rezistenta oaselor, previne formarea osteoporozei, ajuta la buna functionare a unor enzime, regleaza secretia unor hormoni (de ex calcitonina), ajuta la imunitate
3) potasiul- alaturi de calciu intra in structura oaselor si a dintilor, ajuta la reproducerea celulara, intra in compozitia ARN-ului si ADN-ului
4) Magneziul (la fel ca potasiul si calciul), este important in activitatea inimii, imunitatea organismului, participa la sinteza proteinelor si acizilor nucleici
5) Fierul - rol in producerea de celule rosii, ajuta la imunitate, in sinteza hormonilor, producerea de mioglobina

Anioni:
1)Clorul - sub forma de acid clorhidric mentine mediul acid in stomac, impreuna cu potasiu si sodiu contribuie la echilibrul electrolitilor
2) iodul-rol in sinteza hormonilor tiroidieni

Sper ca e ceea ce iti trebuie

| Lupinne a răspuns:

Cauta despre ionii: Na+ (sodiu), Cl-(clor), Mg2+(magneziu), Ca2
+(calciu), K+(potasiu), Fe2+, Fe3+ (fier), Zn2+ (zinc). Astea mi-au venit acum in minte. Spune-mi daca vrei mai detaliat de atat.