| Boboleu a întrebat:

Ce este hemoglobina si care este rolul ei in organismul uman?

Răspuns Câştigător
| d3javw a răspuns:

Rolul ei în organism este de a prelua oxigenul de la harnicii plămâni şi de a-l transporta la celulele nerăbdătoare fără de care acestea ar muri imediat.Hemoglobina umană este con­ţinută în întregime în glo­bu­lele roşii (hematiile)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Hemoglobina umană este con­ţinută în întregime în glo­bu­lele roşii (hematiile), deţi­nând până la 35% din gre­u­ta­tea acestora.
Ea transportă de la plămâni o cantitate de oxi­gen de 20 de ori mai mare de­cât volumul propriu.
He­mo­glo­bina fetală diferă de cea a adul­tului în sensul că aceasta are o afinitate mult mai mare mare pentru oxigen ceea ce face posibilă preluarea de pla­cen­tă a oxigenului vital fătului din sângele mamei.
În 1996, cer­cetătorii au stabilit că, în con­tact cu oxigenul şi dioxidul de carbon, hemoglobina for­mea­ză şi eliberează un al trei­lea gaz – oxidul nitric. Acesta are un rol important în re­gla­rea presiunii sângelui prin r­e­la­xa­rea pereţilor vaselor de sân­ge, mărindu-le debitul. H­e­mo­glo­bina controlează dilatarea şi con­tracţia vaselor de sânge şi im­plicit presiunea sângelui, prin reglarea cantităţii de oxid ni­tric la care sunt expuse aces­tea. Hematiile trăiesc circa 120 de zile, apoi sunt distruse în splină sau pe parcursul cir­culaţiei, iar hemoglobina este descompusă în constituenţii săi, inclusiv fierul, care intră în al­cătuirea noilor celule sang­vi­ne produse în maduva osoa­să.
ROLUL ei în organism este de a prelua oxigenul de la plămâni şi de a-l transporta la celulele nerăbdătoare fără de care acestea ar muri imediat.
Te pup!

| ClaRa94 a răspuns:

Hemoglobina este o cromoproteină (pigment protidic) colorată roşu-aprins, care intră în constituţia eritrocitelor, îndeplinind rol respirator. La nivelul plămânilor, hemoglobina fixează reversibil oxigenul molecular din aer transformându-se în oxihemoglobină. Hemoglobina prezinta 4 catene de tip a helix care sunt asezate una fata de cealalta dupa colturile unui tetraedru.

Hemoglobina contine in mijlocul fiecarei catene o grupare de natura neproteica numita hem. Hemul are in structura lui ionul de Fe2+. Hemul se combina cu O2 si formeaza oxihemoglobina (compus instabil). Combinarea are loc la nivelul plamanilor unde O2 este preluat prin respiratie.

Hemoglobina este transportorul de gaze (O2, CO2) prin circuitul sangvin.