| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine nu imi mai suport parintii am 15 ani nu am lasa sa ies din casa mai de loc isi fac mereu griji ca daca patesc ceva, se ingrijoreaza prea tare, am iesit o data cu o pr in oras si cand m-a sunat si i-am spus ca sunt in parc a spus ca ce fac in parc la ora aia era 16 ceasul ca e tarziu sa ma plimb prin parc la ora aia. nu se intampla sa ies des din casa dar cand o facnu se poate termina ziua calumea ca trebuie sa ma intrerupa ca nu le convine ceva si de cate ori ies cand ajung acasa ma cearta. am impresia ca nu fac nimic calumea colegele mele si-aufacut un grup din care eu nu fac parte pentru ca stau prea deperte de ele si cu timpu am niste dispute si am, ramas singura, singura pr a mea este de etnie rroma dar parintii mei sunt rasisti ce sa fac nu ma mai inteleg deloc cu ei cine ma ajuta? plz

18 răspunsuri:
| kitty_8919 a răspuns:

Singura solutii vorbeste cu parinti si explica-le ca ai si tu o varsta si nu poti sa stai toata viata in casa

| MADALINAAAA a răspuns:

Incearca sa le explici ca la 15 ani nu mai esti un copil.Esti deja un adult in devenire.Stii sa iti porti si singura de grija.Ai trecut de etapa in care parintii te protejau.Dovedeste-le ca esti cu capul pe umeri, si nu trebuie sa se mai comporte asa cu tine. Spune-le ca prin asta te pierde pe tine, te inteparteaza, si de ei, dar si de prieteni, ca toti or sa te marginalizeze, ca numai sunt vremurile de odata, acum copii de varsta ta stau in oras pana tarziu, merg in discoteci, au prieteni.Profita de viata, sunt cei mai frumosi ani ai tai.Trebuie sa respecte astea, chiar daca nu le convine, intr-o zi tot vei pleca de acasa, Nu vei sta pana la batranete aproape de parinti sa-ti poarte de grija.Incearca sa vorbesti cu ei mai mult, sa le spui cum sta treaba in generatia ta.Chiar daca nu vor sa accepte, asta trebuia sa se intample mai devreme sau mai tarziu.Adica sa nu mai fii mamoasa, sa nu mai tii cont de toto ce zic parintii, sa vrei sa fii pe cont propriu, sa iesi cu prieteni, sa stai cat stau si ei, sa te distrezi.Succeshappy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Asa imi facea mama mereu, dar intr-o zi mi-a fost de ajuns si am spus gata e de ajuns! Am inceput sa o evit si sa nu-i mai spun nimic din tot ce faceam toata ziua, am inceput sa-i spun mai aproape tot cele-i mai bune prietene ale mele(pentru ca numai prietenu-l te intelege)si asa ma simte-am mai bine, am inceput sa fiu mai despartita de ea si asa imi e mai bine, nu-i spune unde esti, eu niciodata nu-i spun mame-i mele unde merg sau altceva prefer sa tin in mine sau sa-i spun prietene-i mele, eu de la 12 ani am inceput sa fac asta daca la varsta ta parinti tot asa sunt, ai putea sa incerci si tu la fel ca mine, nu le mai spune unde mergi si ce faci.Mult Succeshappy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Mai bine nu mai fi prietena cu prietena aia ta de etnie roma pentru ca nu te supara tiganu-l tot tigan ramane si pe aceasta fata nu cred ca o poti numi prietena.

| tremuriciiuliana a răspuns:

Si eu am 15 ani dar parinti mei nu sunt asa si ei is fac griji pentru mine dar nu chiar asa. Te sfatuiesc sa vorbesti deschis cu ei sau daca tu nu poti avea o discutie civilizata cu ei incearca sa vorbesti cu cineva apropiat familiei tale care sa vorbeasca ea cu ei.In legatura cu prietena ta de etnie rroma nu stiu de ce parinti tai reactioneaza asa eu am multi prieteni de etnie rroma cu care ma maresc pentru ca ma inteleg mai bine cu ei decat cu un roman nu o inlatura pe prietena ta si incearca sa vorbesti cu parinti tai.

| antonelk a răspuns:

Pai vorbeste cu ei si tu mai mult poate o sa te lase o sa aiba incredere in tinewinking bafta :*

| shade a răspuns:

Stai calma, procedeaza corect, si gandeste-te de doua ori inainte sa faci sau sa spui ceva, daca parinti tai sunt chiar asa de ingrijorati, inseamna ca ai facut u ceva k nu mai au incredere in tine, si inseamna k trebuie sa o recastigi prin a fi mai tot timpul de acord q ei, si sa fi cuminte!

| traiescinlumeaviselor a răspuns:

Dc nuh incerci sa le explici frumos k ai si u nevoie sa ieshi q prietenii, sa te distrezi... da is de acors sa te sune sa te intrebe cf si daca esti bine... dar ei sunt exagerazti...inteleg k iti vor binele, da nah ei exagereaza... explica-le frumos k ii intelegi k isi fac griji, da sa te lase si pe u sa te distrezi, sa ai prieteni... spune-le mereu unde mergi si la cat vii si asa stiu ce faci si cat stai...castiga-le incredereahappy...eu una asa fac, ii zic la mama k merg la disco si dupa dorm la o prietena si asa stie unde is si ce fac...incearca sa vb q ei si sa le castigi increderea si poate asa o sa inteleagahappy...succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar? ia vezi! ce credeai ca te-am uitat? ia mai du-te si pune mina pe carte! daca vrei rasism, asta urmaresti, mergi unde a dus mutu iapa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am accentuata impresie ca nu stii ce e rasismul.Eu sint sigur ca parintii au ceva impotriva ta ca ai de a face cu ei dar impotriva lor nu pot avea nimic ca etnie minoritara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm...ce sa iti spun e grea situatia!discuta cu parintii tai...spunele mai ales mamei tale tot ce simti si expicai ca esti destul de mare sa iesi si tu cu prietenii macar in parc!amintestele timpul in care erau si ei de varsta ta...si nevoile pe care le aveau...asa le ai si tu!fa lucruri mai mature...ajutai prin casa...vorbeste mai matur si gandeste tot cea ce spui...in felul acesta poate vor realiza ca nu mai am 10 ani si esti macar putin mai matura decat ei cred incat poti avea grija de tn.Schimbate tu insusi si se vor schimba si ai tai!MULTA BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm...ce sa iti spun e grea situatia!discuta cu parintii tai...spunele mai ales mamei tale tot ce simti si expicai ca esti destul de mare sa iesi si tu cu prietenii macar in parc!amintestele timpul in care erau si ei de varsta ta...si nevoile pe care le aveau...asa le ai si tu!fa lucruri mai mature...ajutai prin casa...vorbeste mai matur si gandeste tot cea ce spui...in felul acesta poate vor realiza ca nu mai am 10 ani si esti macar putin mai matura decat ei cred incat poti avea grija de tn.Schimbate tu insusi si se vor schimba si ai tai!MULTA BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm... ce sa iti spun e grea situatia! discuta cu parintii tai... spune-le mai ales mamei tale tot ce simti si expicai ca esti destul de mare sa iesi si tu cu prietenii macar in parc! amintestele timpul in care erau si ei de varsta ta...si nevoile pe care le aveau...asa le ai si tu! fa lucruri mai mature... ajuta-i prin casa... vorbeste mai matur si gandeste tot cea ce spui...in felul acesta poate vor realiza ca nu mai am 10 ani si esti macar putin mai matura decat ei cred incat poti avea grija de tine.Schimbate tu insusi si se vor schimba si ai tai! MULTA BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa iti spun...ar fi trebuie sa discuti cu ei...sa le explici ca acum esti destul de mare si ai nevoie sa iesi...ai nevoie sa te distrezi unpic...amintestele timpul in care ereau si ei ca tine...incearca sa faci lucruri mai mature... ajuta-i prin casa...bagate in discutii si aratele ca esti mai matura decat ei cred, schimbate tu insusi...aratele cata pofta de viata ai...si se vor schimba si ei! MULTA BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai explica-le ca ai si tu nevoie de socializare! Si ca, daca esti cu prietenii, nu are ce sa ti se intample! Mergi si tu la cursuri de autoaparare, stiu eu? Si explica-le ca faptul prietena ta e rroma, nu are nimic de-a face cu personalitatea ei! Daca e singura prietena a ta, nu 'rasa' ei conteaza.
Zi-le si lor ce ne-ai zis noua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 16 ani si 4 luni. am aceeasi problema cu parintii. m`am gandit de atatea ori sa plec de acasa...si nici eu nu stiu ce sa fac.cred ca sunt destul de mare sa am mai multa libertate.parintii imi pun interdictii.la cat sa ajung acasa.cat sa stau afara.si numai stiu daca o sa rezist.deja am inceput sa ma indepartez de ei.incep sa nu`i mai consider parintii mei.mereu imi spun ca atunci cand o sa fac 18 ani o sa am voie... ajutati`ma pls.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii tai sunt prea exagerati ca si ai mei\ eu nu ii mai suport\ai mei nu fac chestii din astea cu "nu ai voi sa iesi afara" sau alte pedepse, dar ne certam din orice...nu prea ii mai suport dar nu am ce sa fac asta e/// daca vrei sa vb mai mult idul meu este:jardel_david

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu ei serios despre faptul ca esti destul de mare incat sat-i porti singura de grija. Explicale asta cum sti mai bine dar vezi, sa nu pari aroganta sau sa le vorbesti urat.Sa faci, impresi bune est o persoana de incredere, sigura pe tine, arati un comportament matur; in urmatorul fel. o inviti pe o prietena de-a ta la tine acasa dar inainte te faci ca, vorbesti cu ea la telefon despre lucruri 'intelectuale' si, cand va ajunge sa porti cu ea o tema legata de scoala, poate vei reusi sa iti uimesti parinti si sa ajungi la o intelegere cu ei, doar alege o prietena pe care te poti baza la greu.ANDREA...BAFTA