| looovee a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu niste remedii naturale pentru curatarea fetei ( nu vreau sa folosesc medicamente sau solutii pentru ca nu am multe cosuri si nu as vrea sa le inflamez si mai mult) Pur si simplu vreau sa intretin fata cu remedii naturale...

Răspuns Câştigător
| WildDream a răspuns:

Argila e buna, o poti face cu suc de lamaie (sau de alte citrice) pentru tenul gras, cu apa (asa o fac eu) pentru ten normal sau mixt sau cu ulei de masline pentru tenul uscat.
Poti face de 1-2 ori pe saptamana un gomaj natural, eu il fac din miere + zahar (sau malai), obtional ulei de masline daca ai tenul uscat.
O alta reteta e cu albusul de ou si iaurt : se separa albusul de la 1-2 oua si se pune intr-un castron. Se adauga 1-2 linguri de iaurt (nu folosi iaurt cu fructe!). Se amesteca si se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze timp de cateva minute, se clateste cu apa calduta si apoi se sterge cu un servetel.
Vara mai folosesc o masca cu castraveti.
Cam astea le folosesc eu dar sunt o multime de remedii naturale pe net...

1 răspuns:
| Kittyna28 a răspuns:

2 linguri de miere + sucul de la o jumatate de lamaie. Lasi sa actioneze timp de 15-20 de minute, apoi te speli cu apa calduta. Face minuni happy