| pietre a întrebat:

Cine stie cu cat timp inainte trebuie sa mergi la politie pentru ati schimba buletinul la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| julia_2451 a răspuns:

Eu am perioada de valabilitate de 4 ani p buletin.tot la 18 ani mi-a expirat(stiu ca e putin ciudat avand in vdr ca de obicei perioada d 10 ani-sa m simt mai speciala?laughing)poti sa te duci cu cateva zile inainte sau dupa.

2 răspunsuri:
| Drauzy a răspuns:

Buletinul nu il schimbi atunci cand faci 18 ani. il schimbi doar cand perioada in care se incadreaza "expira". adica cea de 4-10 ani la buletinele vechi si 7 ani cele noi.
poti schimba buletinul inainte doar daca il declari furat > daca il declari pierdut sau deteriorat platesti o taxa mai mare pentru nu stiu ce chestie.
nu poti sa il schimbi inainte ci doar dupa ce a trecut perioada mentionata mai sus happy

| alecs08 a răspuns:

Buletinul il poti schimba din 10 in 10 ani