| Dani3lo a întrebat:

Cine stie cum se face sirop din alo evera? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| blackbuttefly a răspuns:

Sucul proaspat are actiunea cea mai dinamica de vindecare atit in bolile de piele, arsuri, taieturi mici cit si ca medicament anti-iradiant. Daca suprafata de piele afectata este mica luam o frunza, o despicam in doua si o aplicam direct pe rana fixind-o cu leucoplast. Acest pansament se schimba zilnic sau chiar mai des pina la vindecarea completa.

Sucul de Aloe este un tonic puternic pentru ficat si splina, pentru singe si sistemul reproducator femeiesc dar actioneaza si asupra tuturor tesuturilor. Aceasta se datoreaza continutului mare de substante minerale (calciu, fosfor, fier, cupru etc.), hormoni cu efect antiinflamator si stimulator al refacerii tesuturilor, aminoacizi, vitamine.

In casa obtinem suc proaspat prin centrifugarea frunzelor recoltate manual cite trei-cinci frunze de la aceeasi planta la interval de aproximativ doua luni. Ca tonic se pot lua cite doua lingurite de suc proaspat de trei ori pe zi inamestec cu apa sau suc de mere.

Alta metoda de preparare este de a fierbe 100 ml suc obtinut din planta proaspata impreuna cu 100 ml apa, 3 lingurite sare si apoi se adauga 30 g zahar neprelucrat. Se consuma cite o lingurita pe zi. Ca tonic nutritiv aloe poate fi combinata cu umbra iepurelui; ca tonic amar se combina cu gentiana iar ca detoxifiant se combina cu roiba. Sper ca te-am ajutat! Fundita?batting eyelashes