| MadutzaTzZA a întrebat:

Cine stie referatu la cartea Antonel de Vasile Marcu primul ia funda si vot!

1 răspuns:
| Andruta12 a răspuns:

Antonel o alta carte inspirata din realitatea anului 1986, si imposibilitatea unui cupu de a avea copii, in ciuda tuturor eforturilor.

Antonel este un copil abia nascut, gasit in padure de cei 2 tineri, care pana la urma il infiaza.Copilul infiat mai are o surioara,dar ramane fara mama care l-a iubit, iar tatal se recasatoreste.

Abia acum incepe drama, caci noua mama le face viata grea, pe Antonel il alunga de acasa(doar pentru ca vrea sa invete), iar pe fata o pune la munca.Din acest moment viata bietului copil ajunge sa fie "manuita" de Dumnezeu.Tot El ii indruma pasii spre o manastire, unde ramane pana la 18 ani, devine preot, dar...

Este alungat si din manastire pentru ca nu are studii superioare.Studiaza,crezand ca asa va reusi sa se reintoarca la manastire, insa se imbolnaveste si dupa o grea suferinta, se stinge.Doar el si Dumnezeu.