| PurpleHeartLove a întrebat:

Cine stie sa rezolve exercitilul asta? sa il scrie dau funditabatting eyelashes
Care este probabilitatea ca aruncand doua zaruri sa obtinem doua fete insumand 5 puncte?
Cazuri posibile Cazuri favorabile P=

Răspuns Câştigător
| georgianna a răspuns:

Nu mai stiu exact cum faceam odata la probabilitati dar cred ca trebuie procedat astfel. Te gandesti la cate cazuri posibile sunt pentru ca favorabile sunt 6/per zar; sunt 6 fete ale unui zarulu.Si apoi zice insumand sa ai 5.sI singurele variante e ca aruncand 1 data sa ai primul zar {1}al doilea {4}__>{1. 4}, apoi {4} si {1}__>{4. 1), apoi{2. 3} apoi {3. 2}, si cam atat. P=m/n deci 4cazuri posibile/12 fete pentru 2 zaruri(6fete pe zar) 4/12 se simoplifica si ramane 1/3=cam 33%

3 răspunsuri:
| Necunoscută a răspuns:

Mda, e exerciţiu de vacanţă şi nu îl ştii face?happy

| Pregnant a răspuns:

Pai ai 1+4, 2+3, 3+2, 4+1, adica 4 cazuri favorabile impartit la 6+5+4+3+2+1=21(toate posibilitatile) adica 4/21*100=rezultatul finalhappy Acuma nu mai stiu sigur daca se pune si 1+4 si 4+1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cazuri favorabile 2 si cazuri posibile 1