| Dianuta27 a întrebat:

Hei all ...am o problema la mate la temele de vacanta si nu prea stiu sa o rezolv va rog ajutati-ma e urgent. Problema suna cam asa: Care este probabilitatea ca la aruncarea a doua zaruri sa obtinem:
a) fete indentice
b)una din fete multiple celeilalte fete? Va rog

Răspuns Câştigător
| Anonima3562 a răspuns:

A) probabilitatea este numarul cazurilor favorabile ( aici este 6 pentru ca sunt fete iudentice ) impartita la numarul cazurilor posibile ( care sunt 21 )

b) aici e tot la fel. Cazurile favorabile sunt 14 si posibile tot 21.

1 răspuns: