| butterfly2013 a întrebat:

Cine stie vreo povestire, poveste, parabola, etc interesanta despre Isus sau Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| laura64 a răspuns:

Iisus a fost un om plin de caldura, tandrete si sensibilitate. Oamenii au observat ca era un om bun, de care se putea apropia usor. Chiar si copiii se simteau la largul lor in compania Lui. Iisus era impartial. Ura coruptia si nedreptatea. Intr-o perioada cand femeile aveau putine drepturi si nu prea erau tratate cu respect, el le-a acordat demnitate. Iisus era cu adevarat umil. Cu o anumita ocazie El le-a spalat apostolilor sai picioarele -o sarcina de care se ocupau normal servitorii.

7 răspunsuri:
| Ianna33 a răspuns:

In Biblie gasesti orice parabola vreistraight face

| george_8786 a răspuns:

Un om oriunde mergea, cand se uita in urma lui vedea doua perechi de urme: urmele lui si urmele lui Isus, el stia ca tot timpul Isus este cu el, la un momentdat a avut de trecut un rau, dupa ce a trecut cu greu raul, se uita in urma si vede numai o pereche de urme:"-Doamne de ce cand imi este mai greu si cand trec prin incercari ma lasi de unul singur?"...atunci el aude o voce, un raspuns:"-urmele care le vezi tu in rau, nu sunt ale tale, atunci cand ti-a fost mai greu Eu te-am putat pe brate, daca erai de unul singur nu ajungeai la celalalt capat al raului"

...nu mai stiu sigur povestea, dar sper ca ai inteles cam despre ce este vorba:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracul Iisus a murit degeaba si pentru muritori pentru ca, prin moartea si invierea sa nu a facut decit sa fie urgisit mai rau ca atunci cind era numai om.

Răspuns utilizator avertizat
| irishcunia a răspuns:

Nu stiu, scuze