| Albert022 a întrebat:

Cine stie o poveste interesanta de religie? funda!

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Toate sentimentele de durere, frică si respingere pe care le-ai simtit vreodată, le-a simtit si Domnul Isus in Grădina Ghetsimani.Cind a mers in ultima seară in grădină să Se roage, Isus a stiut că avea să fie trădat si că va suferi o moarte dureroasă pe cruce. Le mărturisise prietenilor Săi că inima Ii era cuprinsă de o intristare de moarte.I-a rugat să -I usureze durerea veghind impreună cu El, iar ei au acceptat. Isus S-a indepărtat putin si S-a rugat.Cind,o oră mai tirziu,se intoarse la ucenicii Săi, asteptind putină mângâiere, i-a găsit dormind.Ar fi usor să gindim:El era Dumnezeu intrupat; nu simtea durerea si respingerea, asa cum le simt eu. Scriptura ne spune insă că Isus a suferit. Era trist si mâhnit.,, Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte.Isus le-a cerut prietenilor Săi să fie alături de El in durerea Lui, iar ei L -au abandonat.Care a fost răspunsul Său?,,Sculati-vă, haidem să mergem...''Eu as fi strigat:dacă nu-mi puteti intelege durerea, lăsati-o baltă! Mă voi descurca si singur.Ai observat că Isus a spus:,,Haidem să mergem''? A folosit verbul la plural. Chiar si după ce-L trădaseră,Isus Si-a intins mina spre prietenii Săi. I-a iertat,chiar dacă Il răniseră in repetate rinduri. Si nouă ne cere să facem acelasi lucru:,,Si la aceasta ati fost chemati; fiindcă si Hristos a suferit pentu voi, si v-a lăsat o pildă, ca să călcati pe urmele Lui''(1 Petru-2, 21).

8 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Uite aici cate vrei; nu sunt chiar povesti sau, mai bine zis, sunt "povesti adevarate" http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/patericul-egiptean/

| Bia_8599 a răspuns:

Pastorul si ateul

Odata un pastor si un barbier ateu se plimbau printr-un cartier saracacios al orasului. Barbierul i-a spus pastorului:
-Iata de ce nu pot sa cred intr-un Dumnezeu iubitor. Daca Dumnezeu ar fi asa de bun cum spui tu, atunci nu ar permite aceasta saracie, boli si mizerie. Nu ar ingadui ca acesti saraci sa fie dependenti de droguri si alte obiceiuri care le distrug caracterul. Nu, nu pot sa cred intr-un Dumnezeu care ingaduie toate aceste lucruri.
Pastorul a tacut pana s-au intalnit cu un barbat foarte neingrijit si murdar. Parul ii atarna peste umeri si avea o barba groasa de un centimetru.
Pastorul a spus:
-Nu esti un barbier prea bun, pentru ca, daca ai fi, nu ai permite ca un om ca acesta sa traiasca in acest cartier fara sa fie tuns si barbierit.
Indignat, barbierul a raspuns:
-De ce ma invinovatesti pe mine pentru starea acestui om? Nu pot sa fac nimic. Nu a venit niciodata la frizeria mea, caci l-as aranja si ar arata ca un domn adevarat.
Privindu-l patrunzator pe barbier, pastorul a spus:
-Atunci nu-L invinovati pe Dumnezeu ca ii lasa pe oameni sa continue sa traiasca in caile lor rele, desi El ii invita mereu sa vina si sa fie mantuiti.

| ahileintaiul a răspuns:

Cineva se simtea singur si si-a inventat un prieten imaginar. Punct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un calugar mergea alaturi de un ostas.si povestea despre Dumnezeu. ostasul il intrebase despre iad si rai.si spune calugarului; ce tot imi spui de Dumnezeu cand eu nu vad decat un calugar slab si prapadit? dar tu? de ce spui ca esti ostas, ca eu nu vad decat un om prapadit fricos care tremura pentru viata lui? atunci ostasul pune mana pe sabie sa-l taie pentru jignire. iarta-ma ii spune calugarul.am vrut sa-ti arat cum se deschid portile iadului.te rog sa ma ierti.atunci ostasul baga sabia in teaca si spune; iarta-ma nu mi-am dat seama.ei.asa se deschid portile raiului.cam asta e cu iadul si cu raiul.

| lotus21 a răspuns:

Salut.Iti voi spune o poveste care o stiu.
O sluga era datornica la stapanul lui 50 de talanti(50 Kg de aur). Pentru a primi bani stapanu i-a zis ca-l va baga in temnita pe sluzitor daca ii nu ii va da banii.Sluzitorul cazand in genunchi spuse:
-Stapane, te rog mai da-mi timp pana la urmatoarea luna plina ca sa-ti dau datoria.Am 3 copii marie si mama lor e moarta...te rog da-mi putin timp...
Stapanului i s-a facut mila de slujitor si l-a iertat de datorie. Emotionat pana la lacrimi, stapanul la trimis spre elinberare(adica nu mai era dator stapanului).
Odata iesit din mosia stapanului il intampina un om ce-i cazu in genunchi:
-Iubite frate, te rog mai da-mi 3 zile sa-ti dau cei 30 de sloti(era o suma mai mica in timpurile noastre decat 50 de lei):
-nuuuuuuuuu! daca nu-mi dai bani te omor:
Auzind astea, stapanul l-a luat pe slujitor si la aruncat in temnita pentru cruzimea sa unde i-a putrezit oasele.

Sper ca ai inteles. Povetirea asta e un psalm din Biblie. Te rog da-mi o funta.

| Sadik1 a răspuns:

Pilda vamesului si a fariseului