| woolfik a întrebat:

Cine sunt eu? Sunt doar un om ca toţi oamenii...
un om cu calităţi şi cu defecte în armonie, un om care
s-ar putea mândri cu câteva fapte măreţe, dar totodată ar trebui să
se simtă ruşinat de anumite fapte care nu-i fac cinste... Un om cu
greşeli omeneşti, cu experienţe de viaţă frumoase, dar şi urâte, un
om cu frământări interioare şi cu temeri, un om care a fost foarte
fericit, dar şi cumplit de nefericit, un om care s-a prăbuşit şi s-a ridi­
cat de multe ori, un om care de câteva ori s-a abandonat pe sine,
dar care s-a regăsit de fiecare dată. Un om care a crezut orbeşte în
oameni, în fericire şi în iubire şi care a cunoscut gustul amar al
eşecurilor şi al dezamăgirilor...Sunt un om care a avut şi căderi, care a minţit, care a trădat,
care a vorbit de rău, care a judecat fără să cunoască, dar care,
într-un final conştient şi dezgustat de toate decăderile iui, le-a
regretat şi s-a străduit să evolueze spre bine...
Sunt un om care a înţeles, într-un târziu, că viaţa nu trebuie
să fie perfectă, pentru a fi fericit - şi că fericirea nu este condiţion­
ată de a avea totul, ci de a te avea pe tine, de a fi liber şi de a avea
iubire... Un om care s-a trezit adeseori în rutină şi amorţit, care a
rătăcit pe drumuri incerte şi care a făcut alegeri proaste...
Sunt un om care a înţeles că iubirea nu oferă garanţii, că ea
devine uneori amărăciune, că fiecare fluture din stomac îşi ia zbo­
rul şi că, oricât de mult am iubi şi oricât de mult ne-am dărui, oa­
menii ne pot abandona, ca şi cum nu am însemnat nimic pentru ei.
Sunt un om care a cunoscut binele şi răul, care a ales raţion­
al, dar şi iraţional, un om care, atunci când priveşte în urmă, are
multe regrete, multe lucruri nespuse, promisiuni neonorate, vise
neîmplinite..Sunt un om simplu, un om visător, un om cald, căruia nu-i
este ruşine să îşi strige iubirea în gura mare, care îşi recunoaşte
greşelile şi înfrângerile, cu demnitate şi cura], un om care nu se
teme de judecăţile lumii.
Sunt un om care iubeşte oamenii, care ie înţelege rătăcirile şi
care nu uită că a avut propriile rătăciri... Un om care respectă
alegerile celorlalţi, oricâtă durere i-ar aduce şi care nu judecă
oamenii după prejudecăţi proprii...
Sunt doar un om care a uitat, de multe ori, cine este şi cine
vrea să devină, dar pe care iubirea l-a făcut să regăsească mereu,
drumul către sine.
Sunt un om care iartă fără a aştepta să i se ceară iertare, care
acordă încă o şansă şi încă una, crezând în reabilitare; un om capa­
bil să uite orice rău, dacă i se oferă puţină iubire...
Sunt un om care se îndrăgosteşte nebuneşte şi fulgerător, care
nu-i uită şi nu-i urăşte pe aceia pe care i-a iubit cândva... Sunt un om
imprevizibil de multe ori, un om care a spus „pleacă!", atunci când ar
fi vrut să spună „rămâi!", un om care a plecat, atunci când ar fi vrut
să rămână, un om care ar fi vrut să plece, atunci când a rămas...
Sunt un om cu care se poate vorbi despre orice, un om care a
învăţat să asculte şi să înţeleagă dincolo de cuvinte şi să vadă din­
colo de un chip şi de măşti...
Sunt un om care se teme de singurătate, care nu se bucură de
nimic, dacă nu împarte cu alţii, un om care nu poate trăi doar pen­
tru el... Sunt un om care va avea întotdeauna timp pentru oameni, o
vorbă bună, o mângâiere, un zâmbet, o lacrimă şi o inimă primi­
toare...
Sunt doar un om... iubit, urât, aprobat, dezaprobat, acceptat,
respins, înţeles, neînţeles, admirat, judecat... sunt doar un simplu
om, care are nevoie de pace interioară, de echilibru, de locul lui sub
soare, de steaua lui pe Cer, de vise... un om care vrea să iubească şi
să fie iubit.viaţa nu te întreabă niciodată dacă eşti pregătit sau nu
de o nenorocire. Nu îţi dă niciun preaviz şi niciun aver­
tisment înainte să te surprindă cu un necaz, care să-ţi prăbuşească
întreg universul.
Nu te întreabă dacă e prea devreme sau prea târziu, nici dacă
e corect sau nu.
Nu te întreabă dacă vei suporta sau nu, nici dacă eşti pregătit
sau nu ca să pierzi tot ce ai.
Nu te întreabă cât de mult iubeşti pe cineva sau cât de mult
depinzi sufleteşte de anumiţi oameni, atunci când îi va răpi de
lângă tine, obligându-te să înduri chinul şi amărăciunea singurătăţii.
Nu te întreabă dacă eşti copil sau încă prea tânăr ca să-ţi
pierzi părinţii.
Nu, viaţa nu te întreabă nici dacă eşti sau nu destul de puter­
nic pentru a trece printr-o decepţie.
Nu te întreabă cât ai râs, înainte să te facă să plângi; nici cât
te-ai bucurat, înainte să te facă să suferi.
Nu te întreabă dacă meriţi sau nu să fii rănit, batjocorit,
umilit, trădat, părăsit, judecat.
Nu te întreabă ce ai făcut bun sau rău - şi, de multe ori, te răs­
plăteşte cu rău pentru faptele tale bune.
Nu te întreabă dacă vei putea trăi într-un alt loc sau dacă eşti
pregătit să renunţi la visele tale şi la drumul ales, atunci când îţi
schimbă brusc direcţia de mers şi te smulge din locul în care sufle­
tul tău se simte acasă.
Nu te întreabă ce anume ai şi câte ai sacrificat pentru a avea
ceva, atunci când te păgubeşte de tot ce ai agonisit. Nu te întreabă
cât de fericit ai fost - sau dacă măcar ai fost fericit vreodată, înainte
de a te copleşi cu nefericire.
Nu te întreabă dacă ai apucat să trăieşti şi dacă ţi-ai împlinit
măcar o parte din vise, înainte să te lovească nemilos cu o boală, care îţi va arăta, cu paşi uneori lenţi şi nemiloşi, sfârşitul. Sfârşitul
planurilor tale, al viselor tale, al gândurilor tale - iar, într-un final,
sfârşitul tău.
Nu. Viaţa nu te întreabă niciodată nimic. Nu ţine cont de cine
eşti şi de ce ai făcut, bun sau rău. Ea doar îţi dă un test de supravie­
ţuire, o lovitură şi te lasă să te descurci. Şi aici apar opţiunile... toate
sub formă de lecţii - unele mai dure altele mai blânde, dar în urma
cărora cu siguranţă te vei schimba, de multe ori atât de mult, până
la a nu te mai recunoaşte pe tine însuţi.
Toate aceste lovituri îţi dau ocazia să-ţi testezi limitele şi să
forţezi depăşirea lor. îţi dau ocazia să vezi cine te-a iubit cu ade­
vărat şi cine te-a iubit doar declarativ şi interesat. îţi vor da ocazia
să vezi cine eşti, ce poţi şi ce însemni, atât pentru cei din jurul tău,
cât şi pentru tine însuţi. Cu toate acestea, oricât de multe expe­
rienţe vei trăi, nu vei şti niciodată câte poţi îndura. Asta. pentru că
oamenii nu îşi cunosc limitele. Nu vei şti unde vei ajunge şi nici
felul în care te vor schimba loviturile primite, care te pot înrăi sau
te pot face mai bun; te pot transforma într-un om puternic, încreză­
tor, luptător sau te pot transforma într-un om vulnerabil, speriat,
resemnat. Viaţa, drumurile, loviturile şi oamenii ei te pot îndepăr­
ta sau te pot apropia de tine... totul ţine doar de ce alegi.Pot sa par banala dar acesta este adevarul acum 6 luni jumate am intilnit un baiat cu care am vorbit o luna jumate si pe 14 februarie am inceput a ne intilni.Am trecut prin multe greutati cu el dar nimic nu a putut sa ne distruga relatia pin la un moment cind am fost mintita de persoana in care aveam incredere, s-a cerut iertare si tot in ziua aia mi-s spus ca "ma iubeste" eu am tacut si nu i-am spus nimic pin la un timp ..ne vedeam rar si atunci cite 2-3 ore dar in ultimu timp am inceput a ne vedea mai des si chiar cu prieteni de a lui ieseam impreuna toti in oras. apoi tot s-a incetat el avea bac-ul si ne vedeam mai rar dar nu vedeam obstacole stiiam ca se pregateste de el.Dar cind am facut 4 luni trebuia sa iesim cu prieteni in oras si la urma am iesit in 2 intr-o cafenea si la miezu nopti el a plecat sa felicite un prieten cu aniversarea sa iar mie ca la 4 luni mi-a dat un buchet de flori extraordinar de frumoase.O sa va ginditi ca nu stiu ce vreau ca sunt timpita dar asta e m-am indragostit, si in luna aceasta am avut multe neplaceri ne-am certat ca am ajuns la tema ce-a mai oribila la despartire dar nu ne-am despratit acum ultima saptamana nu ne-am vast aproape o saptamana doar vorbim pe facebook, ieri seara el a adormit iar pe mine tot ma framinta intrebarea de ce eu? de ce el? ce simte cind e cu mine? si de ce la orice cearta ajungem la tema de despartire? atunci m-am gindit si l-am intrebat mi-a raspuns doar la o singura intrebare ca ii este bine cu mine, si cind suntem impreuna ii este indiferent de restul.dar oricum am acum asa niste intrebari in cap..si simt ca s-a schimbat, a devenit mai rece, poate si are pe alt cineva si singura nu stiu ce sa fac poate nu trebuie sa imi invirtesc gindurile dar asa este...de ce asa se intimpla, poate gresesc cu ceva?

Răspuns Câştigător
| blackspygirl a răspuns:

Problema e ca poate tu ai pus prea mult suflet, ai dat totul iar in schimb nu ai primit cat trebuia! Pune in balanta totul, si bune si rele si vei gasi pacea interioara de care ai nevoie!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu crezi ca aia e relatie sau iubire esti--- pe langa. rau de tot. intr-o relatie trebuie sa fie respect si iubire, la voi vad doar du-te vino. hmm, parca aveti 14 ani.

| CryShiAtat a răspuns:

Deci după ce ţi-am citi întrebarea am realizat un lucru; şi acela este ce prostie şi ce pierdere inutilă de timp a fost să oc itesc. Chiar vreau să te ajut însă ar trebui să ştii că nu putem. Noi nu suntem prietenul tău ca să îţi putem ce simte şi gândeşte el. Dacă a trecut printr-o perioadă mai grea de care nu ţi-a spus pentru a nu te îngrijora sau poate doar s-a plicitsit de tine lucru ce l-ar face un idiot.,, poate gresesc cu ceva?" singurul lucru cu care ai greşit este că ai pus întrebarea asta în loc să vorbeşti cu iubitul tău. Relaţia sâse bazează pe încredere lucru care la voi cam lipseşte. Poate mulţi vor considera răspunsul meu ca fiind o insultă sau mai ştiu eu ce chestii ofensatoare însă cei care pun întrebări despre relaţii trebuie să înţeleagă odată şi o dată un lucru, problemele din viaţă reală care necesită discuţii pentru a se rezolva nu se pot rezolva pe internet.Nu putem să vă spunem noi ce paşi să urmaţi pentru ca problemele să vă fie rezolvate. Când te,, cuplezi" să zic aşa cu cineva îţi asumi şi trebuie să înţelegi că nu trebuie neapărat ca relaţia să meargă însă în cazul vostru asta nu este valabil deoarece voi nici măcar nu încercaţi măcar să vedeţi dacă vă potriviţi sau nu. Şi chiar dacă relaţii urmează să se destrame tipul nu este singurul de pe planeta. Viaţa înseamnă schimbare iar noi oamenii trebuie săîneţelegem şi să ne adaptăm şi noi odată cu aceste schimbări fie că vrem fie că nu. Îmsă dacă nu vrem atunci nu avem decât să ne afundăm într-un colţ întunecat până ne vine ceasul să plecăm în cealaltă lume. Viaţa este prea scurtă pentru aţi mai permite luxul de a pierde timpul cu un dobitoc care nu te merită. Nu ştiu cât de bine mai înţeles însă dacă ai făcut-o sper că te-am ajutat. Iar pentru @Endoryus să nu crezi că dacă ai 14 ani nu poţi să înţelegi,, problemele sentimentale" ale oamenilor. Şi crede-mă cunosc,, oameni mari" cu alte cuvinte adulţi care nu au absolut nicio tangentă cu sentimentele şi sunt profunzi cam cât este o coajă de ou goală.Mai exact,, Nu barba face pe înţelept!"; ci creierul.
O zi plăcută să aveţi! happy
P.S.: Ca un ulitm sfat pe care ţi-l dau din experienţă şi cunoştinţă de cauză; nu merită să suferi după un idiot.

| Zorec a răspuns:

Frumos text.
Parerea mea este ca tipul de care vorbesti pare nesigur pe el insusi, daca in toata perioada asta de 4 luni, v-ati cunoscut secretele unul altuia, si ati petrecut mult timp impreuna, daca v-ati si sarutat, inseamna ca ceva sigur s-a intamplat in viata lui. Sa fi aparut o alta fata... sansele ar fi de 50%, dar ma indoiesc, poate a patit ceva, incearca sa vorbesti cu el, intreaba-l daca are vreo problema, caz in care ar trebui sa stie ca il poti ajuta, si ca ii esti alaturi la orice. Mult noroc!

| Culiceanu_Liviu_1977 a răspuns:

Esti un om trecut prin citeva etape ale vietii te ai descris tu dar lasa sa te vada altii cum esti stii tu lauda de sine nu miroase a bine.Toti trecem prin mai multe etape bune si mai putin bune asta nu inseamna ca trebuie sa deznadajduim si sa disperam ce facem si unde sa ajungem sa lasam valurile vietii chiar daca s mai mari sau mai mici cu furtuni sa treaca ca cu calm si cu sensibilitatea pe care o manifestam vom invinge orice altfel vom fi contrariul la ce am zis eu toti trecem prin asa ceva.