| alxp a întrebat:

Clisee si expresii din limba latina care se mai folosesc si in ziua de azi cine imi spune si mie

Răspuns Câştigător
| →Alee׃╳← a răspuns:

Repetitio mater studiorum est. (Repetitia este mama invataturii)
Si tacuisses, philosophus mansisses. (Daca taceai, filosof ramaneai)
Qui tacet, consentire videtur. (Cine tace e de-acord)
Quidquid discis, tibi discis. (Orice ai invata, inveti pentru tine)
Oculi plus vident quam oculus. (Mai multi ochi vad mai mult decat unul)
Omnium artium medicina nobilissima est. (Medicina este cea mai nobila arta)
Mens sana in corpore sano. (Minte sanatoasa in corp sanatos)
Nosce te ipsum! (Cunoaste-te pe tine insuti!)
Homo naturaliter animal sociale. (Omul prin natura este animal social)
Fortes fortuna juvat. sau Audaces fortuna juvat. (Norocul il favorizeaza pe curajos)

Experientia docet. (Experienta te invata)
Cibi condimentum est fames. (Foamea este condiment pentru orice mancare)
Ad multos annos! (La multi ani!)
Ars longa, vita brevis. (Arta este lunga, viata este scurta)