| Iacob_Catalin_2000 a întrebat:

Competențele la limba română, cele digitale și lingvistice la o limbă de circulație internațională afectează sau nu media la bac?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Deloc si sunt absolut inutile, chinuieste-te sa iei macar minim ca trebuie sa fie trecute ca sa poti intra la probele scrise, in rest sunt complet irelevante si acum si mai tarziu

| RainmakerX a răspuns:

Nu, deloc.

La engleza (limba 1) primesti calificative A1/A2/B1/B2.
Pentru C1/C2 trebuie sa dai un examen special (ex Cambridge) dar este mult mai greu.

La competentele digitale este ceva mai dificil daca esti un elev slab... se poate sa iei experimentat dar nu cu 10 laughing Oricum nu conteaza dar scrie pe spatele diplomei de bac.

La competente lingvistice este cel mai usor. Daca iei sub experimentat inseamna ca ai avut mare ghinion. Ideea e sa vorbesti si sa argumentezi logic lucrurile spuse. Daca poti argumenta ideile sustinute esti punctat chiar daca gresesti. In general primesti un text la prima vedere si trebuie sa spui ce tip e jurnal/epistolar/narativ/descriptiv si de ce. Care sunt receptorul/emitatorul si celelalte elemente ale situatiei de comunicare (canal, mesaj, cod, context). Dupa primesti o intrebare, eu am primit ceva de genul "Cat de mult consideri ca te ajuta cunoasterea obiceiurilor unei tari pe care o vizitezi?" Evident, argumentezi.

Concluzie : concentreaza-te pe relaxare si BAC.