CONCURS Atelier online – Încredere în sine pentru adolescenţi

Tu cum stai cu stima de sine? Poți spune că ești un adolescent încrezător sau nu?

Știm că a fi adolescent nu e deloc ușor, apar tot felul de schimbări, apare sentimentul de neputință, confuzie, iar toate acestea pot contribui la o stimă de sine scăzută.

Fundația Calea Victoriei a pregătit un atelier dedicat acestui subiect, pentru a învăța cum să ai mai multă încredere în tine, cum să te cunoști mai bine și cum să acționezi fără a-ți fi teamă de eșec.

Atelieul se va desfășura în perioada 13-17 iulie, iar aici poți citi mai multe despre ce se va întampla în cadrul lui.

Pentru a câștiga invitația noastră, convinge-ne printr-un raspuns că tu ești cel care merită să participe la acest atelier. Scrie ce te motivează pe tine cel mai mult ca să iei parte la curs.

Așteptăm răspunsurile voastre până pe 8 iulie. Selectarea câștigătorului rămâne la fel, adică prin tragere la sorți.

Succes tuturor!

L.E Câștigătorul e danielsniper55

10 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Ce frumos, organizati acest atelier fix de ziua mea happy.
Mereu m-am confruntat cu o stima de sine scazuta.Fiind mai inalta decat toti baietii in permanenta, si in gimnaziu si la liceu, am fost bataia de joc a tuturor.Isi bateau joc de mine ca sunt prea slaba, ca ma imbrac ca un baiat si ca sunt urata.Plangeam zilnic, nu voiam sa merg la scoala si eram si obligata de invatatoare sa vad un psiholog, pentru ca ma ascundeam sub catedra in fiecare pauza.
N-am avut niciodata prea multi prieteni, iar la liceu copiii au devenit si mai rai, mediul fiind de vina, pentru ca, popularitatea in ziua de azi e cel mai important lucru la adolescenti.
Eu mergeam la scoala si citeam, daca mai chiuleam, fugeam la biblioteca si citeam.Pentru majoritatea colegilor eram o ciudata, pasionata de carti si cu un stil vestimentar excentric.
Am aproape 20 de ani si n-am fost niciodata impacata cu cine sunt si cum arat, desi incep sa fiu constienta de punctele mele tari, dar si de cele slabe.
Sincer, as vrea sa particip la acest atelier pentru ca studiez sa ajung profesoara si imi doresc foarte tare sa fiu si prietena elevilor mei, sa ii ajut sa se accepte si sa se dezvolte armonios.
Tineretea toata e frumoasa, cu bune, cu rele, cu patimi si cu dezamagiri, fiecare trebuie sa invete sa isi accepte frumusetea unica.

| Anonima163333 a răspuns:

Multumim!

| nyoentox2002 a răspuns:

Eu stau cu stima de sine asa si asa, am momente! Depinde si de vibe-ul pe care il am! De obicei antidotul pentru mine este sa imi gasesc persoana iubită

| DoroteeaH a răspuns:

Mi-ar plăcea sa particip la acest curs. Deși nu am primit prea multe informații despre acest atelier, sunt interesată de orice activitate care are legătură cu adolescența/psihologia/viața de zi cu zi. Știu că șansele sunt foarte puține, dar aș vrea să mă descopăr mai mult și mai bine cu o astfel de ocazie; cel mai mult aș vrea să se discute despre subiectul relațiilor (relație de familie, de prietenie, și ce înseamnă un cuplu) și nu cred că doar mie mi-ar aduce un beneficiu, ci chiar multor adolescenți.
În fine, sunt profund impresionată de această inițiativă, și vă mulțumesc!

| antoniaidk a răspuns:

Iubitul meu s-a despărțit de mine acum un an și încă plang după el.de atunci nu ma mai simt frumoasa și iubita, as avea nevoie de aceste cursuri.

| Sophieka a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Buna,

In spatele tuturor suferintelor stau binecuvantari ascunse dar cat inca suntem tineri ne este greu sa vedem aceste binecuvantari, motiv pentru care suferinta continua, pana ajungem la o constientizare tot mai mare a celor intamplate, de ce s-au intamplat, cine sunt acele persoane cu adevarat de au facut toate acestea, si care sunt calitatile / frumusetile noastre naturale pe care trebuie sa le scoatem la suprafata.
Comentariul tau este puternic, matur, eu cred ca esti pe drumul cel bun in a evolua in o persoana mult mai grozava decat toti nemernicii aia la un loc. Si asta iti spune cineva care se regaseste in cele scrise de tine, cu exceptia faptului ca nu sunt inalta.
Insa multi barbati ravnesc la o femeie inalta, si uitate atent la cat sunt de cautate femeile inalte si ce bine arata la trup daca se ingrijesc si ce bine stau hainele pe ele!

| iKaiju a răspuns:

De obicei niciodata intr o incapere cu mai multe persoane (gen scoala/party uri)eu stau intr-un colt si nu zic nimic si lumea de obicei crede ca sunt timid dar eu pur si simplu niciodata nu gasesc pe cineva cu aceeasi energie ca amea.

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Salut baieti!
De mic m-am confruntat cu o stima de sine scazuta, deoarece parintii mei mereu s-au certat si nu am avut ce sa invat de la ei, iar la scoala eram bataia de joc a multor copii tupeisti.
Acum sunt la liceu in clasa a 11-a, si chiar daca nu s-a mai luat nimeni de mine, am ramas cu acel sentiment de neputinta si de esec.
Recent mi-am cumparat o chitara, am avut o pasiune enorma pe treaba asta, dar chiar daca exersez o data pe saptamana la profesorul respectiv, acasa ma simt asa fara chef de nimic, parca lipsit de viata. Simt ca nu pot duce lucrurile la capat, de multe ori nici temele de la liceu.
Va rog eu mult, cuoar as avea nevoie de o invitatie de la voi, m-ar ajuta foarte mult.
Peace :3

| Flavianadx a răspuns:

V-as raspunde, doar ca nu sunt adolescent, ci adolescenta. Cand faceti curs si pentru adolescente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pare foarte interesant acest proiect și aș vrea să particip, pentru că, de regulă, mă pasionează toate activitățile care presupun o cunoaștere a sinelui. Stima mea de sine este crescută, am, într-adevăr, anumite complexe, dar am o părere bună despre capacitățile mele. În ciuda acestui fapt, cum am menținut mai sus, mi-ar plăcea să particip în cadrul unei astfel de activități pentru că îmi place să investesc timp pentru mine, să mă cunosc, să mă temperez, să mă auto-evaluez. Consider că o cunoaștere a sinelui e importantă pe de-o parte pentru propriul interes, pe de altă parte, în relaționarea cu ceilalți. Orice om împăcat cu sine, devine un om bun cu ceea ce se întâmplă în jurul său.
Succes tuturor!