| Ioana099 a întrebat:

Construiti 2 enunturi in care sa aveti doua locutiuni conjunctionale coordonatoare.
REPEDE
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU NU se fac teme!

| eugfch a răspuns:

● raportul sintactic de coordonare:

– între două părţi de propoziţie: Am cumpărat cărţi şi caiete. E deştept şi foarte talentat.

– între două propoziţii: Deschide cartea şi citeşte!

– între o parte de propoziţie şi o propoziţie: Am studiat documentele din acea perioadă şi ce a mai fost publicat în presă.

● raportul sintactic de subordonare între o regentă şi subordonata ei: A spus că nu poate veni. M-a întrebat dacă am fost la ore.