| anonim_4396 a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine la romana
construiti cute doua enunturi in care sa aveti omonimele marca si mila

Răspuns Câştigător
| specialmeow a răspuns:

Marca- El a marcat un gol
Marca de blugi era una scumpa
Mila- Eu am alergat o mila
Catelul imi inspira mila

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, de ce nu încerci, întotdeauna cînd ai asemenea gen de probleme, să consulţi cel mai competent instrument, care îţi este oricînd la îndemînă. DEX- Dicţionarul Explicativ al limbii române. (online)El îţi va spune şi ce înseamnă cuvîntul "omonim", dar şi dacă te duci la respectivul cuvînt vei găsi şi exemple de omonime şi poate chiar şi propoziţii. Dar, la urma urmei, dacă ai aflat că 1 +1 = 2 cît mai contează să gîndeşti puţin şi să creezi şi tu singur nişte exemple. Pe exemplele date de alţii n-ai să înveţi niciodată, pentru că, cel mai adesea nu le înţelegi. Şi-apoi, în ultima vreme, şi profesorii umblă pe asemenea site, şi nu-s ei chiar cei mai proşti oameni, să nu priceapă că exemplele date nu sînt create de tine. Te pune să mai dai două exemple şi tu, neştiind, el, profesorul, este foarte îndreptăţit să te atingă cu un 2 pus în catalog. Şi atunci începi să plîngi că ai note mici, că profesorul e rău etc, etc,. dar nu ai curajul să recunoşti că tu nu vrei să munceşti singur, să-ţi faci singur temele. E mai cinstit să le faci cu unele greşeli decît făcute de alţii. Greşelile se pot corecta. Neînvăţătura NICIODATĂ.

| Damasc a răspuns:

Uite aici cateva exemple dupa care foarte bine te poti lua.
OMONIMELE sunt cuvinte cu formă identică şi acelaşi corp fonetic, dar cu înţeles total diferit:
Barca pluteşte pe lac.
Am dat cu lac pe unghii.
Eu am o rochie nouă.
El a luat nota nouă la istorie.
îrinâ poartă pantofi cu toc.
Ei au plantat lângă poartă un brad.
Pune-ti si tu un pic mintea la contributie, nu mai astepta sa faca tot altu.