| bianca37 a întrebat:

Cred ca sunt dependenta de dulciurilaughing))) nu pot sta o zi fara sa mananc ceva dulce si cand mananc, mananc in prostie nu doar un baton de ciocolata si gata.
Mananc 5-6 batoane de ciocolata si o ciocolata milka mare, uneori chiar mai mult.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si nu esti grasa sau obeza?

| dullcat a răspuns:

Trebuie sa iti iei cantitatea necesara de zahar din alte surse. Stiu ca pare foarte amuzant acum, insa mai incolo s-ar putea sa ai probleme serioase in ce priveste sanatatea si greutatea corporala.Cea din urma atrage dupa sine si fenomenul de bullying, asa ca cel mai intelept este incerci sa reduci treptat numarul dulciurilor consumate zilnic.

Parintii tai sunt de acord cu asa ceva? Nu ei stabilesc cat sa mananci zilnic? Ai acces la tot dulapul cu dulciuri si pleci de acolo cu un brat intreg? Vorbeste cu un adult sa te ajute si incearca sa mananci fructe, nuci, migdale, dulceata facuta in casa, biscuiti cu miere, sau miere pe paine, etc atunci cand ai pofta de dulce.

Mie imi place sa mananc un patratel sau doua de ciocolata impreuna cu un pumn mic de nuci la cateva zile. E foarte consistent si ma opreste din a manca mai mult dulce decat am nevoie.

Apoi, un alt sfat e sa nu tii astfel de produse in camera ta unde le poti accesa cu usurinta.

Produsele cu zahar din comert chiar sunt facute astfel incat sa creeze dependenta.Sunt nenumarate documentare pe aceasta tema.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pur și simplu nu mai lua sau nu le ține în camera ta, să nu te tenteze. Apoi ocupă-ți timpul cu altele și vei fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut aceeași problema. Până am ajuns sa ma îngraș ca porcul. Acum înghit în sec când trec pe lângă raionul de dulciuri la Kaufland sau oriunde altundeva. De fel sunt pofticios sau poate și din cauza renunțării la fumat. Acum ma chinui sa dau jos mergând serios pe bicicletă.

| AdioTPU a răspuns:

Le poti reduce treptat, mananci azi 3 batoane, maine doua, poimaine jumate de baton pana incetezi de tot. Nu iti interzice nimeni sa mananci dulciuri, numai daca suferi de o anumita boala care te-ar impiedica sa o faci. Poti de asemenea sa nu mai cumperi dulciuri ca sa nu te mai tenteze si in schimb sa cumperi fructe si sa mamanci un mar, o portocala sau o banana atunci cand ti-e pofta de ceva dulce.

| 199onur7 a răspuns:

Nu este bine asa o sate faci obeza eu avea probleme cu dulciurile asi ajunsesem foarte foarte gras obez din cauza asta am elimat dulciurile definitiv.

| Fonk a răspuns:

Trebuie sa te abti de la ele.
Nu poti dintr-o data sa te opresti, iti recomand pentru inceput batoane fitnes, dupa care ma gandesc ca ti se regleaza cantitatea de dulce.

| Paendeo12 a răspuns:

Pofta de dulce necontrolata poate insemna diabet... Recomand o hemoglobina glicozilata. Si daca nu este, ar fi recomandata o reducere substantiala a consumului de zahar, nu o sa mai fie la fel de amuzant peste câțiva ani.