| JockerStoica a întrebat:

Cum as putea sa Ma dezobisnuiesc Sa mananc Dulciuri In continuu... ? Si sa mananc mai multe fructe pentru ca de cate ori mananc fructe imi Vine pofta sa mananc o ciocolata sau ceva Dulce Si as vrea sa Nu se mai intample asta , adica sa nu mai mananc dulciuri ...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| girml3x a răspuns:

Gandeste-te la viitorul tau, in sensul ca, daca mananci sanatos si doar fructe ( o ciocolata ocazional, ca nimeni nu rezista) o sa ajungi un om sanatos. Si in plus la fructe ai multe avataje. Dar la ciocolata ce avantaje ai? Nu ai nici un avantaj! Sper ca te-am ajutat macar putin! Bafta! ^-^

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Am avut si eu o problema cu asta, si am mers la medic pentru ceva analize si mi-a spus ca pofta de dulce vine de la lipsa de magneziu!
Eu am inceput sa mananc banane, in loc de ciocolata, asa eram si eu, mancam si doua ciocolati pe zi sad
Cand iti vine pofta de dulce, incearca sa iti prepari tu ceva dulce, un gris, o budinca, un ceai de fructe cu mai mult zahar sau o lingurita de miere, si in special, mananca multe bananewinking
Bafta!

| DH01 a răspuns:

Nu spune nimeni sa nu mananci cate ceva dulce, dar nu in fiecare zi!
Mananca o prajiturica la 2 zile.de ce nu-ti faci tu ceva bun acasa? O placinta sanatoasa!
Te gandesti asa tu : Eu mananc fructe ca cica sunt sanatoase! Gandeste asa : Imi plac fructele, au gust dulce, parca e o ciocolata. daca te ajuta.

| corinusdeplus a răspuns:

Se spune ca organismul tau iti poate spune de ce ai nevoie.Cicolata nu e un lucru rau, iti da energie si are si rol afrosidiac.cunosc chiar f multe persoane slabe chiar care manaca dulciuri intr-una si nu au nimic.Acum depinde si de metabolism, iar cand iti scade glicemia, chiar e recomandat sa manaci ceva dulce.Totusi,incearca sa nu exagerezi.Dar daca mananci doar dulciuri, mergi la un nutritionist sa-ti dea un sfat profi.Bafa!

| JockerStoica explică:

Multumesc tuturor am sa incerc sa fac cum Mi-ati zis.