| alexandra52 a întrebat:

Credeti ca romanele Maitreyi de Miercea Eliade si Dragostea nu moare de Maitreyi Devi sunt potrivite pentru a fi citite de un adolescent?

5 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, avand in vedere ca "maitreyI' chiar se si studiaza in clasa a IX-a. Sunt romane frumoase, de dragoste, reprezentand un caz unic in literatura (cel putin din cate stiu eu) in care idila este prezentata dinambele perspective: a lui si a ei. In plus, te ajuta sa-ti imbogatesti si cultura genrala, intrucat vei afla ceva despre viata din India anilor '30. Lectura placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Sunt romane de dragoste nu romane pentru obsedati sexuali, nu influenteaza intr-un mod negativ gandirea adolescentului.
Daca "Maitreyi" nu era o carte potrivita pentru un adolescent nu se mai cerea la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice scriere este potrivită pentru a fi citită de un adolescent.

| Madayna a răspuns:

Da, sunt niste romane frumoase, de dragoste.

| momo0988 a răspuns:

La inceput si eu am zis ca sunt nasoale dar dupa ce le citesti vei zice "wow, ce faine sunt)laughing nu o sa regreti ca le-ai citit sunt super fainehappy