| poechce a întrebat:

Credeti ca sinuciderea este o solutie?

28 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Solutia e sa gasesti solutiile la probleme vietii. Daca mori ce? Crezi ca ii pasa cuiva de tine? Pe naiba! Toti uitam.Mai devreme sau mai tarziu.Mai bine te gandesti la cei pe care ii lasi in urma nenorociti sufleteste.Niciodata nu va exista un motiv intemeiat pentru a te sinucide pentru ca nu exista problema care sa nu aiba solutie

| Emena a răspuns:

Cu siguranta nu

| Flav a răspuns:

Of, iar alintari.

| Vizitiul a răspuns:

Nu, nu e o solutie, e un pacat. "Nu conteaza de cate ori cazi, important e sa te ridici si sa mergi inainte de fiecare data".

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu, nu este o soluţie. Nu rezolvi nimic. Crezi că e o scăpare? Mai gândeşte-te. Scăpare ar fi să ieşi la o bere cu prietenii/suc cu prietenele, să zâmbeşti, să vezi partea frumoasă a vieţii... Îţi voi da o melodie. Sper să găseşti tu răspunsul singur. Acesta nu este commentul unui copil/adolescent care a crescut în puf, care nu ştie ce e tristeţea, ci a unuia care ştie deja ce e tristeţea şi singurătatea, şi cu toate acestea are speranţa că şi-o va învinge cu propriile sale arme.
http://www.youtube.com/watch?v=1i-ihtSAg58

| daii a răspuns:

Never. Indiferent de ce s-ar intampla, viata merge inainte tot timpul!

by daiiwinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O să folosesc un citat dintr-un film pe care l-am văzut recent (world's greatest dad): "sinuciderea este o soluţie definitivă la probleme temporare".
Totul se poate remedia, dar uneori durează puţin. Dacă rezişti şi până la urmă remediezi problema dai dovadă de caracter şi îţi formezi un caracter puternic. Dacă nu, dai dovadă de laşitate şi nu vei mai putea remedia asta niciodată.

| Marii a răspuns:

Nu prea e. Se sinucid lasi carora le este frica sa "lupte" cu viata, si prin ambitie sa si castige. happy

| xibalba a răspuns:

Am vazut ca ai postat o intrebare mai devreme, cautai un psiholog. Si spuneai ca ai probleme in familie. Am sa fac o conexiune cu intrebarea asta si o sa iti zic ca orice fel de problema ai avea, sinuciderea nu e o solutie. Pur si simplu... e ilogic sa te sinucizi pentru orice fel de motiv. In toate familiile sunt probleme, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne sinucidem, ci sa le rezolvam. Cum? Cu rabdare, cu insistenta. Dar nu sa te sinucizi. Nu dai dovada nici de responsabilitate, nici de nimic, decat de prostie. Pentru ca e prostie sa iti iei viata. Si slabiciune, lasitate, pentru ca nu esti in stare sa faci fata unor probleme. Toti oamenii au probleme si tocmai pentru asta e interesanta viata. Ca trebuie sa gasesti rezolvarea la ele, sa gasesti o solutie inteligenta. Si sigur asta nu e sinuciderea.

| JeSa a răspuns:

Stii ce cadou a dat Domnul fiintei umane? afla, ca VIATA! Asa ca pretuieste ce iti este dat, nu te lasa defranat! Ok, pa!

| c0rn3l1uss a răspuns:

Da.
Mai ales daca esti din romania asata de ***. :[
Scapi de toate treburile oamenii etc.

| Paris a răspuns:

In niciun caz, este cel mai mare pacat, cea mai mare greseala. Astazi vorbeam cu cineva despre faptul ca destinul exista. Iar eu m-am intrebat daca Dumnezeu stie de la nasterea noastra ce destin avem, de ce ii ia pe unii oameni prea devreme? de ce mor copii in accidente, de ce mor tineri inainte sa fie macar casatoriti. iar ca raspuns am primit faptul ca Dumnezeu vrea sa fie inconjurat de oameni puri si ca aceasta viata fizica trece imediat. ca important este sufletul nostru, pentru ca, dupa moarte, ajungem udneva. in iad sau rai. Am deviat un pic de la subiect. Sinuciderea nu e solutie, Doamne fereste, ai probleme ok, le rezolvi, nu e problema care sa nu aiba solutie. Si daca ne gandim la ce am spus mai devreme, referitor la importanta sufletului nostru, atunci iar am un argument. cat esti in viata, faci pacate dar ai timp sa le regreti, sa te caiesti pentru ele, sa muncesti pentru iertarea lor. In schimb, odata ce te-ai sinucis, familia nu te mai poate ajuta cu nimic, iar tu cu atat mai putin. Si in plus, cine suntem noi sa decidem cand sa punem capat vietii acesteia atat de pretioase? Nu suntem atat de importanti happy

| Andreeagen a răspuns:

Dece sa fi las si sa ramai in memoria tuturor ca atare? cand poti fi o pers curajoasa si sa infrunti problemele?

E o prostie... nu o solutie

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Crede-ma ca nu vrei...Si eu am incercat si ii multumesc lui Dumnezeu ca inca exist...
Nu este o solutie, totul este "o cursa cu obstacole". Daca renunti la tot inca de pe acum pe motiv ca ti se pare mult prea greu, nu vei termina "cursa" dar vei pierde tot ce ar fi putut fi mai bun in viata ta.happy

| Ys a răspuns:

Nu de ce sa iti ei viata cand mai ai de trait si Dumnezeu nu vrea asta gandeste-te inainte de a face asta ca dupa ce mori ajungi in ead ca ai facut un pacat mare...si in viata trebuie sa treci si prin necazuri nu numai bucurii...

| ÅñdRa a răspuns:

Sinucire cand aud cuvantul asta mi se face pielea de gaina. Orice ar fi nu trebuie sa te omori, orice situatie se poate rezolva sau mai aud pe la tv ca sau omorat ca ia parasit iubitu/a...inteleg ca atunci cand te paraseste si o sau il iubesti e foarte dureros dar poti trece peste asta, fete sau baietii sunt peste tot trebuie doar sa cauti. Iar aceia care fac lucrul acesta nu stiu sa pretuiasca cu adevarat viata, si acesta este cel mai mare pacat al lor. Sper ca toti tinerii din lume sa renunte la sinucidere si sa nu se mai gandeasca ca asta este o solutie si cel mai important lucru este sa se gandeasca la persoanele care ii iubesc si care au de suferit din cauza lor degeaba.

| alexutzu00791 a răspuns:

Buna, unii spun ca sinuciderea este o dovada de lasitate. Un var de al meu imi spunea ca sinuciderea este un act de curaj, caci te face sa recurgi la cea mai periculoasa expeditie. Nu ma lua in seama, nu mi lua varul in seama, suntem nebuni. In fine, eu nu sunt in masura sa ti dau sfaturi, nici ceilalti utilizatori nu sunt in masura. Probabil ai nevoie de alinare, sau de relaxare. Din viata inveti multe, te intaresti spiritual, si daca va exista o lume de dincolo, prin suferintele indurate si prin efortul depus, vei fi un spirit puternic. Delirez...am baut putin, ma mir ca am reusit sa scriu corect. Concluzia este ca tu decizi. Intreaba te pe tine daca sinuciderea este o solutie. Vino de partea oamenilor normali si scoate ti prostiile din cap, caci viata trece si lumea uita cine ai fost. Succes in viata

| tarziu a răspuns:

Crede'ma ca ceea ce acum ti se pare o problema enorma, de netrecut, peste catva timp iti va trezi poate doar un zambet trist. cum spun si ceilalti, fara sa stim despre ce e vorba nu te putem ajuta mai mult. daca nu vrei sa scrii aici, trimite'mi un mesaj privat

| Cretzule a răspuns:

Te opreste cineva?
Un prost mai putin.

| Denniisa a răspuns:

Este doar un act de lascitate.Traiesteti viata asa cum este cu bune si cu rele nu merita sa-ti pui capat zilelor pentru nimic in lumea aceasta.Viata este singurul si cel mai pretios dar pe care il poti primi

| Johnny_3038 a răspuns:

Ma intreb ce il determina pe un om sa-si ia viata? Sa renunte la cel mai frumos cadou...care este viata insasi? Cum poate gandi un om ca a se sinucide este solutia problemelor sale? Poate daca ar fi constient.ca nu este o solutie ba din contra.inceputul.unui lung si nesfarsit chin. poate s-ar gandi de 2 ori inainte.dar.cu toate astea.prefera sa-si ia viata?

Oare de ce? De ce iti iei viata. te darama problemele, stresul, singuratatea.nemultumirile.

Un om care isi ia viata.este un om disperat, care gaseste ca singura solutie a problemelor sale ce devin exagerate in ochii lui...suicidul.El nu-si mai da seama. sau nu mai are capacitatea de a gandi lucid si de a-si da seama ca face o mare greseala. un mare pacat.Crede ca este drumul spre eliberare. dar de fapt este drumul spre incatusarea definitiva a sufletului. un suflet omorat.se va chinui la nesfarsit.de ex:cu cat te apropi cu mana de o flacara. simti caldura si incepe sa te doara.cam asa e si cu sufletul dupa un suicid.simte acea durere.si nu mai poate face nimic pentru a iesi din ea.

| poechce explică:

Eu cred ca este un mod prin care scapi de tot, de necazuri.

Imi urasc viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai postat ceva inainte. Ce ai patit, de ce nu ne dai detalii? Poate te ajutam cumva, sau macar iti descarci sufletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Is the moment when you needed the most hugs.big hug
Solutie la ce? la niste probleme care fac ca sa simti ca existi?
Cum crezi ca ar fi viata daca totul ar fi happy? era si un desene( ma uitam cu varamea mik) si erau 2 si una vedea lucruri bune si alta lucruri rele. cea cu lucruri rele era happy cealalta plictisita mereu. de ce? ca erau lucruri bune incontinu! numai era nici o bucurie la lucrurile bune! pe cand daca ai si cateva cazaturi. prabusiri cand va veni un moment bun va fi perfectwinking
Si eu am atatea probleme pe cap.( cel putin la varsta mea.)cearta ( nu stiu de ce!) cu bff-ul meu.oh go on, tristetze dupa cel pe care illove struck, scoala.oh go on, parintzii uneorilaughing., emotivitatea mea.
Poate peste 1 an voi fi cel mai fericit om. cine stie? De aceea nu ma gandesc niciodata la sinucidere. oricat de grea ar fi problema. certuri batai. nu esti sg care a trecut prin asa ceva.si mai ales probleme de familie.
Capu sus!big hug si cauta un psiholog sa te linsteasca. daca ai posibilitatea si ei student sau elev du-te la psihologul scoliihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa te gandesti la asa ceva, fa orice iti sta in putinta pentru a indrepta situatia, pentru a-ti fi cat mai bine. Daca tu nu reusesti sa gasesti solutia problemei tale atunci cere ajutorul unei persoane in care sti sigur ca poti avea incredere. Niciodata nu stii ce sanse iti rezerva viitorul daca nu traiesti sa vezi asta. Niciodata nu vei stii; mai incolo lucrurile pot lua o intorsatura pozitiva asa cum nu te asteptai vreodata. Poate ca acum nu esti suficient de pregatita pentru a face situatiei; mai incolo vei fi cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm ...nu`mi place sa fug de problemele mele, imi place sa le infrunt si sa ma zbat sa le rezolz.
nu stiu daca sinuciderea este un act de lasitate totusi trebuie sa ne gandim ca este actul suprem si fapta suprema ...este mai mult decat sa ucizi un om si iti trebuie un curaj foarte mare, mult prea mare, sau trebuie sa fii bolnav pentru a face lucrul asta.
raman la parerea ca nu este o solutie pentru nimic ...cu toate ca scapi tu de probleme, acestea vor fii transferate familiei tale si pe langa aceste probleme de care fugi se for alege si cu o mare durere in suflet.
deci nu este o sulutzie absolut deloc. cea mai buna solutie este ambitzia si mandria ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, categoric NU!
Daca nu pretuiesti un dar nu meriti sa existi straight face, si un dar de la Tatal nostru straight face cum sa iti bati joc!

| axeltm a răspuns:

Este mai degraba o alegere decat o solutie.