Crush-ul ti-a dat cu seen?

SEENOPHOBIE, -A, s.n. Teama de a te angaja in conversatii si de a primi seen.

E o teama reala, ne-am confruntat cu totii cu macar un seen. Si tot nu stim ce sa facem cand il primim.

Poate ar functiona un link cu o piesa misto care te duce cu gandul la iubi, un meme, o glumita? Uneori merg metodele astea clasice, alteori trebuie adoptata o tactica mult mai indrazneata!

So, intrebarea ramane: voi ce sfaturi aveti pentru cei care sufera de SEENOPHOBIE?

154 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Pe mine toate crush-urile care le-am avut m-au refuzat. Asa ca nu imi mai bat capul cu asta

| AndreeaCr explică (pentru alexalx1234):

Inseamna ca nu a fost vorba despre persoanele potrivite. Fiecare om are jumatatea sau, cum imi place mie sa cred, jumatatile lui in aceasta lume. Nu te descuraja!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt invidios ca noi, userii de duzina, nu putem scrie formatat intrebarile noastre sad

In alta ordine de idei exista lucruri mai rele ca "seenophobia", anume "blockofobia"

| TPU.ro a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei,

Daca ai o idee buna de intrebare articol, scrie-ne la contact si sigur putem gasi o solutie.

Zi faina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Ah, bun. Poate pe viitor. Mersi! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| alexwahl a răspuns (pentru TPU.ro):

Hei,
Am o problema.De ce e intrebarea asta pe locul 1? Eu am peste 55 de raspunsuri.

| alexwahl a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca ati impins intrebarea asta in fata, tot nu va tine ti dupa mine cu raspunsurile.

| alexwahl a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt AlexWahl.De ce nu imi raspunde nimeni? Tu esti sefu de pe TPU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexwahl):

Nu, sunt Maica Precista. Ma uit la rastignirea intrebarilor tale.

| alexwahl a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu sunt religios. numa ca mi-ati sters intrebarea aia cu dusmanii. Eu am vrut doar niste sfaturi. Oricum am rezolvat problema mea.

| mentholinks a răspuns (pentru alexwahl):

TimesnewTPU e doar un user normal, n-are legatura cu conducerea siteului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar schimba nickname-ul care nu corespunde cu realitatea.
Raspunde la intrebari serioase si atat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa imi pun nickname din asta ca al tau cu TPU si sa imi doresc sa scriu intrebari formatate sa ma placa conducerea TPU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media asta socialã distruge minti, dacã ai fi o vedetã cunoscutã nu prea cred cã te vei trezi cu un "seen". Acolo te vãd ca si cum ai fi fanul lor laughing asa cã mai bine este fatã in fatã, sau si dacã se intâmplã trebuie sã fi direct/directã când puteti sã vã vedeti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am crush si nici teama de seen & block.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti le-au sters pentru ca esti neam de traista, de aia.
Du-te si raspunde la intrebari serioase si lasa-ne, desi pana si acolo iti dai in petic.
Intrebarea este foarte relevanta categoriei Adolescenti, iar majoritatea lor chiar au frustrari legate de Seen-uri la mesaje.
Nu te obliga nimeni sa raspunzi unde nu iti place sau ti se pare o porcarie.
Iar facebucismul face parte din realitate.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu consideri Facebook parte din realitatea vietii tale, inseamna ca ai o viata trista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite dovada clara ca lumea se duce de rapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cine a mai inventat si boala asta "SEENOPHOBIE" este doar teama de refuz, acele persoane le este teamã de refuz crezând cã daca il primesc nu sunt destul de bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seen "nu pot vorbi acum deoarece am mâinile sau gura ocupa-te cu o altã persoanã, dar te-am vazut"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce vorbiți oameni buni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seenophobie, acum inventezi cuvinte

| Ara997 a răspuns:

Ce veste minunata, s-a inventat o noua "boala"!

| Ara997 a răspuns:

De catre cine este "recomandata"?

| PumpkinDoll a răspuns:

Sa ziceti mersi ca v-a dat si seen, puteti sa considerati ca v-a bagat in seama macarrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Am primit seen de la crush si oarecum m-a deranjat...insa am trecut peste si de fiecare data cand trec pe langa el primeste adevaratul seen de la mine, indiferenta.Doar pentru ca vede mesajul scris sau audio, nu inseamna ca trebuie sa ne afecteze sau ceva, sa ramana cu vazutul...atat!

Răspuns utilizator avertizat
| IIIshaneIII a răspuns:

Maine-poimaine o sa se interneze lumea la nebuni sa se trateze de seen-o-fobie, si o sa ia anti-seen-o-fobice cu reteta de la farmacie, si e adevarat ce zic, nu e o gluma.

| IIIshaneIII a răspuns:

Tara arde si baba se chiaftana, romanasii nostri sunt foarte adormiti si concentrati pe,, crush,, si cand o sa fie un,, crash,, pentru toti nu vor intelege

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Nu prea inteleg dar fie

| Raniaa a răspuns:

O adevărată problemă existențială.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Asta e generatia din ziua de azi, tot felul de fobii, calculatoare, telefoane si mai stiu eu ce.
Ce e cu intrebarea asta si cu ce te ajuta ca ti-a dat "seen" sau nu, really? Asta a ajuns aceasta lume?
Va bateti joc de ea in ultimul hal, mergeti la biserica si lasati toate prostiile copilaresti.

| asperger3 a răspuns:

Da.

| Nevroza a răspuns:

Viata merge inainte. nu a venit inca apocalipsa si nu ai murit. Tratez cu umor chestia "seen". chiar ma astep, deci de ce sa ma supar atata timp cand, oamenii te cauta doar cand au un scop si cand nu, primesti "seen", corect?

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Ce probleme au unii

| ș53fan a răspuns:

Da...Din păcat!

| Aslam a răspuns:

Ce ne mai place sa ne murdarim la gura de engleza. Oare si americanii fura cuvinte din dictionarul roman? Grele e romanele astea.
Si serios acum, SEENOPHOBIE? "Toti ne-am confruntat cu un seen" lol Nu toti de pe site-ul acesta suntem adolescenti obsedati de Facebook, care intra in depresie daca primesc un vazut. Nu-i nici o teama reala. Asta abia daca este o problema reala. rolling on the floor)) Ahhhh... mi-e tare teama de ce se va alege de generatia asta "Facebook". big grin

| AndreeaCr explică (pentru Aslam):

Chiar daca pentru unii dintre noi aceasta teama este considerata nefondata, sunt multi pentru care chiar este o reala problema. Cum am zis si in cadrul altui raspuns, teama de respingere este foarte des intalnita in cazul adolescentilor. Poate atunci cand erai tu adolescent, te ingrijorai daca persoana pe care o placeai nu iti raspundea la salut sau la telefonul fix. Vremurile se schimba. :-)

| Aslam a răspuns (pentru AndreeaCr):

Nu, chiar nu este o problema reala. Cazul de respingere este des intalnit in viata reala, nu in mediul virtual. Daca fata/baiatul ce iti place te ignora, sau refuza sa iasa undeva cu tine, aia este respingere. Nu e normal sa te simti respins daca primesti un "vazut" pe Facebook, asta-i ceva mult prea copilaresc. "vazut" primeste oricine, de la orice persoana, pentru ca cateodata chiar nu ai chef sa stai de vorba pe net, sau poate nu ai despre ce vorbi, asa ca inchei conversatia. In viata reala este diferit, nu iti da "vazut"... dar iti poate da cu flit.
Si apropo, cand eram eu adolescent existau telefoane mobile, chiar si Facebook-ul. rolling on the floor) Nu prea mai folosea nimeni telefonul fix atunci.

| francut a răspuns (pentru Aslam):

Dar "crush" ce este? happy happy

| Aslam a răspuns (pentru francut):

Scuze, dar nu ti-am inteles intrebarea.

| Ramo137 a răspuns (pentru Aslam):

Ce raspuns bun! am dat si eu unul azi. tin cu tine

| francut a răspuns (pentru Aslam):

Pai, era vorba de englezisme, nu-i asa?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Aslam):

Ne ducem naibii de tot cu tampeniile astea. Parca intentionat se vrea o generatie de tineri "sub-dezvoltata intelectual". Probabil astfel vor fi mai usor de condus si manipulat.

| xSega a răspuns:

Dacă și asta a ajuns problema existențială lumea asta se duce naibii

| AndreeaCr explică (pentru xSega):

Cand esti tanar si iubesti cu ardoare pe cineva care nici nu stie ca existi sau caruia nu ii pasa de tine, cam da, acest seen sau ignorare este o problema existentiala.

| SynapseNinja a răspuns:

Salutare! Această „seenophobie" este tot mai întâlnită în rândul oamenilor, în special cel al adolescenților. Acest „seen" cauzează multe inhibări în convorbirile de pe Facebook, și nu numai. Este un fel de teamă, mai mult o limitare în a convorbi cu cineva doar pentru a nu primi acest „seen", tradus „văzut". Le recomand acestor tineri să nu pună la suflet dacă persoana lor dragă sau „crush" (cum le spunem noi, ăștia generația rețelelor sociale) dacă le dă cu „seen" că poate nu au timp să răspundă atunci sau nu le plac convorbirile pe rețele sociale. De multe ori, unii se mai și sinucid, chiar nu îi pot înțelege pe ăștia, sincer, că până șa urmă mai sunt atâția oameni pe glob, nu se știe unde poate apărea „marea iubirea" (cum îi spun eu). Pot asculta o muzică mai veselă care să îi distragă.