Crush-ul ti-a dat cu seen?

SEENOPHOBIE, -A, s.n. Teama de a te angaja in conversatii si de a primi seen.

E o teama reala, ne-am confruntat cu totii cu macar un seen. Si tot nu stim ce sa facem cand il primim.

Poate ar functiona un link cu o piesa misto care te duce cu gandul la iubi, un meme, o glumita? Uneori merg metodele astea clasice, alteori trebuie adoptata o tactica mult mai indrazneata!

So, intrebarea ramane: voi ce sfaturi aveti pentru cei care sufera de SEENOPHOBIE?

154 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt invidios ca noi, userii de duzina, nu putem scrie formatat intrebarile noastre sad

In alta ordine de idei exista lucruri mai rele ca "seenophobia", anume "blockofobia"

| TPU.ro a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei,

Daca ai o idee buna de intrebare articol, scrie-ne la contact si sigur putem gasi o solutie.

Zi faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Ah, bun. Poate pe viitor. Mersi! big grin

| Bookaholic.ro a răspuns:

Intreaba-l/intreab-o daca vreti sa iesiti la o intalnire adevarata si gata. Daca vrea, bine, daca nu, la revedere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar schimba nickname-ul care nu corespunde cu realitatea.
Raspunde la intrebari serioase si atat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa imi pun nickname din asta ca al tau cu TPU si sa imi doresc sa scriu intrebari formatate sa ma placa conducerea TPU?

| Mieeez666 a răspuns:

"voi ce sfaturi aveti pentru cei care sufera de SEENOPHOBIE?"
da

| Aslam a răspuns:

Ce ne mai place sa ne murdarim la gura de engleza. Oare si americanii fura cuvinte din dictionarul roman? Grele e romanele astea.
Si serios acum, SEENOPHOBIE? "Toti ne-am confruntat cu un seen" lol Nu toti de pe site-ul acesta suntem adolescenti obsedati de Facebook, care intra in depresie daca primesc un vazut. Nu-i nici o teama reala. Asta abia daca este o problema reala. rolling on the floor)) Ahhhh... mi-e tare teama de ce se va alege de generatia asta "Facebook". big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

"seen" este un raspuns electronic automatizat, care apare instantaneu, DOAR atunci cand mesajul este vazut de cel caruia i-ai trimis mesajul!
Cuvantul "seen" = inseamna "vazut"!
Deci, nu-ti da nimeni cu "seen"!
Nu te nenoroceste nimeni, este doar un simplu mesaj dela FB ca, mesajul trimis de tine a fost VAZUT de persoana cealata. Ca atare, nu inseamna mai mult decat este "mesaj vazut" si atat!

| RAY a răspuns:

E frica,teama de necunoscut,ce sa-i spun? in acel moment exista un blocaj emotional,aceste persoane sunt timide,fricoase, hiper sensibile, solutia este un consult la psiholog si scimbarea vieti sociale in offline

Poate ar functiona un link cu o piesa misto care te duce cu gandul la iubi, un meme, o glumita?
ce legatura are un blocaj emotional cu o piesa, meme, glumita? nu asa se rezolva o asa zis fobie

| Lioana a răspuns:

Seen-ul nu e chiar asa rau. Nu inseamna decat "Ok. Nu stiu ce sa zic" sau "Sunt ocupat acum. Vorbim mai tarziu."
Sfaturi pentru persoanele care sufera de seenophobie:
- Renunta la conversatiile pe Facebook sau limiteaza-le la strictul necesar!
- Vorbeste fata in fata cu persoana care nu-ti raspunde! Unora nu le plac discutiile pe Facebook.
- Nu pune intrebari la care oamenii nu vor sa raspunda!

| Nemessys a răspuns:

N-am primit un seen in viata mea...
Ce bine e sa fii anti-social.rolling on the floor
Nu simt nevoia sa vorbesc cu nimeni si chiar daca trimit mesaje, trimit mai rar, dar unor persoane care stiu ca o sa-mi raspunda. Nu am de gand sa-mi fac prieteni noi / iubita pe Facebook.
Sfat pentru cei care sufera de seenophobie (cina dracu a mai inventat si asta, nu stiu) : Incercati sa cunoasteti persoane in realitate rolling on the floor Macar acolo nu exista seen. Pe bune. iesiti cu prietenii undeva si cunoasteti persoane noi sau prietenii vostrii sa va faca cunostinta cu alte persoane. Iar asa puteti vorbi si pe Facebook dupa intalnire, fara seen. happy
Motivul pentru care lumea da seen este... de fapt hai sa vorbim de fete, ca alea dau seen cel mai des. laughing. Ganditi-va ca unele la cum sunt ele, innebunite dupa like-uri si ador-uri sau ce **** mai este pe acolo, dau accept la orice friend request pe care-l primesc. Si bineinteles ca numarul prietenilor tot creste. Dar pe langa numarul de prieteni si numarul de like-uri, creste si numarul de mesaje primite. Deci o fata pe langa mesajele de la 2-3 persoane cunoscute mai primeste cred ca vreo 10 de la alti necunoscuti. laughing) Si. cum sunt majoritatea pusi pe combinatii si mai redusi mintal, evident ca nu au o conversatie tocmai placuta cu genul ala de tampiti. Serios vorbind, am avut si eu cont fake de Facebook, de fata si era al naibii de obositor. Am avut conversatii si primeam mesaj numai de genu : Buna? Ce faci frumoaso? Cati ani ai? De unde esti? Ai iubit? Au. nasol. si nu ai vrea sa ai? Ce zici de mine? (plus tone de emoji-uri, pupici, trandafiri )
Distrusi oamenii aia, ce pot sa zic? laughing) Si asta nu se intampla doar cu un singur baiat, se intampla cu mai multi. Sa nu uitam si de analfabeti. deci o fata decat sa stea si sa-si piarda timpul cu o conversatie de genul ala, prefera sa dea seen. happy De asta mai si cred ca,, toti baietii sunt la fel" adica niste prosti. De asta cand ii da un baiat bun, un mesaj unei fete si primeste seen, ea probabil a avut alte conversatii mai neplacute cu alti baieti inainte acelui baiat si nu mai vrea sa-si piarda iar timpul. Acum ma rog, unele mai dau seen si din fite, dar asta e un motiv pentru care multe fete dau seen. Daca eram si noi oameni mai calculati, nimeni nu dadea seen nimanui.winking. Sau. sa nu uitam de altceva care se intampla foarte des.
,, mesaj"
,, buna ce faci?"
,, hm... cine mai e si asta? "
(se uita pe profilul lui).
,, Mmm. e... e dragut. hmm "
,, Bine, tu ce faci? :* "

| T0T a răspuns:

Cred că doar odată am primit seen de la un crush, însă doar când vorbeam despre ceea ce simt, despre școală niciodată. Ce poți să faci? Să te împaci cu ideea că ăla/aia nu te vrea. Asta e. Eu nu adopt nicio tactică cu nimeni, sunt eu și cine nu mă place așa cum sunt e ok, nu sunt insistent în majoritatea cazurilor. Sfatul meu e ca atunci când primesc seen să nu mai trimită niciodată mesaje. Problemă rezolvată. Nu poți primi seen dacă nu dai mesaj, no?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media asta socialã distruge minti, dacã ai fi o vedetã cunoscutã nu prea cred cã te vei trezi cu un "seen". Acolo te vãd ca si cum ai fi fanul lor laughing asa cã mai bine este fatã in fatã, sau si dacã se intâmplã trebuie sã fi direct/directã când puteti sã vã vedeti!

| asperger3 a răspuns:

Da.

| Ara997 a răspuns:

Ce veste minunata, s-a inventat o noua "boala"!

| georgyanaaa a răspuns:

Aceasta intrebare se posteaza la categoria conversatii

| georgianapirvu27 a răspuns:

Nu niciodata

| Drimmero a răspuns:

Nu e capat de drum daca iti da cu seen, data viitoare e randul tau sa dai seen si tot asa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te bagi putin prin peisajul crush-ului in viata reala, inainte de a il aborda pe internet. Daca nu are de unde sa te ia, sau esti un ciudatel complet necunoscut, normal ca o sa-ti dea cu seen. Bunaciunile primesc destule mesaje, incat sa ii catalogheze pe toti/toate care ii/le abordeaza, drept fiind niste disperati. Mai ales ca sunt multi disperati care abordeaza pe internet orice persoana de sex opus, cu poze faine.

| Nevroza a răspuns:

Viata merge inainte. nu a venit inca apocalipsa si nu ai murit. Tratez cu umor chestia "seen". chiar ma astep, deci de ce sa ma supar atata timp cand, oamenii te cauta doar cand au un scop si cand nu, primesti "seen", corect?

| Clorox a răspuns:

Eu i-am dat... Ironic laughing

| thereisnothingleft a răspuns:

Sa aiba o viata. happy

| PetruZMihai a răspuns:

N-am așa ceva

| PetruZMihai a răspuns (pentru Nemessys):

La fel happy

| AndreeaCr explică (pentru thereisnothingleft):

Daca un adolescent isi face griji ca nu e indragit de persoana draga lui, inseamna ca nu are o viata? Dimpotriva, eu as crede ca isi traieste adolescenta. Astfel de temeri sunt normale la varsta asta, cand experimentezi teama de respingere, nu stii exact cine esti si ce iti doresti. Poate in alte perioade adolescentii nu experimentau aceasta seenofobie, dar sigur s-au confruntat cu astfel de emotii negative cand cel/cea care le cadea cu tronc ii ignora.

| AndreeaCr explică (pentru Mieeez666):

:-)) Nu prea ajuta, din pacate.

| AndreeaCr explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca asta e cel mai bun sfat primit pana acum. Dar ce te faci daca sa zicem ca persoana care iti place este intr-un alt liceu sau chiar alt oras si nu prea ai cum sa te intersectezi cu el?