| AdelinaPaula a întrebat:

Cu cati "i" se scrie verbul "a prii" in urmatoarea propozitie si de ce? :
Eu ii vorbi aspru si nu-i prii (?) ce i-am spus.

Funda pentru explicatia corecta puppy dog eyes!

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă nu mă înşel, dar nu sunt sigură, aici şi "vorbi" ar trebui să fie cu doi de i pentru că este la perfect simplu. Şi, evident, şi "a prii" este tot la perfect simplu aici, iar forma la persoana a treia (care de altfel nu are alte forme) este tot cu doi de i, la fel ca infinitivul verbului. Al doilea i din "prii" este desinenţa persoanei a treia la perfect simplu happy Deci "prii" acolo se scrie cu doi de i.

1 răspuns:
| AdelinaPaula explică:

Multumeesc.:*