| fantasy01 a întrebat:

. cum aflii diagonalele unui romb daca stii latura si un unghii?straight face
fundiita :**

Răspuns Câştigător
| Bianca1611 a răspuns:

In romb diagonalele sunt perpendiculate, astfel dupa ce le desenezi ti se vor forma 4 triunghiuri dreptunghice. Iar pentru ca acestea (diagonalele ) sunt si bisectoare, adica inpart unghiul in doua " unghiuri" egale, iar tie ti se da un unghi, aplici sinus sau cosinus de jumatatea unghiului pe care ti-l da si astfel afli o jumatate dintr-o diagonala. Diagonala va fi in final de 2 ori segmentul acela, deoarece in romb diagonalele se taie in parti egale. Iar pentru a afla cealalta diagonala aplici Teorema lui Pitagora, daca vrei, sau din nou sin. sau cos., iar diagonala va fi din nou de 2 ori segmentul pe care l-ai aflat. Funda?