| All3xutzza a întrebat:

Cum aflu apotema piramidei patrulatere? Care este formula?

Răspuns Câştigător
| 地獄に行く a răspuns:

O formula exacta nu am sa-ti dau, cert este ca te poti,, juca,, in triunghiuri.Identifici apotema, care este cateta in 2 triunghiuri dreptunghice pe care le formeaza cu o jumatate din latura bazei corespunzatoare, respectiv cealalta, apoi identifici celelalte elemente ale fiecarui triunghi, alegi unul, apoi o poti afla cu ajutorul teoremei lui pitagora.Nu stiu cat de bine am explicat dar daca ai nevoie de ajutor trimite-mi un mesaj si te voi ajuta cu placere happy

2 răspunsuri:
| RamonaM a răspuns:

Depinde de ipoteza care ti s-a dat...

| Ppitzzi a răspuns:

Apotema piramidei (ap) este inaltimea unuia dintre tringhiurile care formeaza o fata laterala a piramidei.